Szybka pomoc w walce z niedoskonałościami skóry

Niedoskonałości skóry, które pojawiają się nagle i niespodziewanie, w najmniej oczekiwanych momentach, są przypadłością każdego z nas, niezależnie od płci i wieku. Istnieje wiele polecanych sposobów na ich szybkie usunięcie, ale nie zawsze wiadomo, czy będą to działania skuteczne. Jak postępować i co stosować w przypadku pojawienia się niespodziewanych zmian trądzikowych?

Skąd się biorą niedoskonałości skórne?

Nie każdy wyprysk skórny musi oznaczać zmiany trądzikowe, choć najczęściej są to sprawy powiązane. Niedoskonałości skórnych doświadcza każdy człowiek, a wpływ na ich powstawanie mają najróżniejsze czynniki – od wieku, diety, problemów zdrowotnych, przez rodzaj przyjmowanych leków, aż po kontakt z bakteriami, niewłaściwą higienę czy pielęgnację cery. Niepisaną zasadą jest również fakt, że wszelkie niedoskonałości pojawiają się w momencie, kiedy najmniej sobie tego życzymy.

Pojedyncze zmiany trądzikowe, często ropne i nieestetyczne, związane są zazwyczaj z nadmierną produkcją sebum przez skórę i zatykaniem się porów, przez które skóra może się oczyszczać i regulować poziom natłuszczenia skóry. Jeśli doda się do tego nieunikniony kontakt z bakteriami – na pędzlach, dłoniach, telefonie komórkowym etc. oraz inne czynniki środowiskowe i zdrowotne, nie powinien dziwić fakt pojawienia się tego typu zmian. Szczególnie, że stres i zdenerwowanie także mają swój udział w powstawaniu niedoskonałości.

Kilka sposobów na szybkie usuwanie niedoskonałości

Istnieje wiele popularnych sposobów, które wpływają na szybsze i skuteczne usuwanie niechcianych zmian skórnych. Większość z nich opiera się na wysuszaniu i aplikacji substancji oczyszczających oraz usuwających źródła bakterii. Jak podkreśla dermatolog współpracujący z La Roche-Posay, najgorszą rzeczą, jaką można zrobić przy zauważaniu nagłej zmiany skórnej, jest jej ręczne wyciśnięcie, usunięcie lub zdrapanie.

W ten sposób roznosi się bakterie na dalsze obszary skóry. Miejsce w którym istniała dana niedoskonałość jest zaognione, często lekko krwawiące i otwarte, a więc idealne do rozwoju nowego stanu zapalnego. Poprzez takie działania wydłuża się czas leczenia wyprysków oraz zwiększa się podatność na rozwój zmian trądzikowych – mówi ekspert La Roche-Posay.

Kosmetyki na trądzik i wypryski

Jednym ze sposobów na walkę z nagle pojawiającymi się zmianami skórnymi jest zastosowanie profesjonalnych kosmetyków, które wysuszą i wyleczą daną zmianę. Ich aktywne składniki potrafią uczynić to szybko i bez szkody dla wyglądu cery. Dermatolodzy polecają korzystanie z dermokosmetyków, których składniki są dopasowane do konkretnych problemów przez specjalistów. Ponadto posiadają opakowania, które pozwalają na bezdotykową i higieniczną aplikację produktu. Przykładowym dermokosmetykiem spełniającym wymienione wymagania jest np. Effaclar A.I., czyli punktowy preparat na zapalne zmiany trądzikowe. Ten korektor zmian skórnych ma za zadanie oczyścić niedoskonałość i zapobiec powstaniu ewentualnych blizn potrądzikowych. Opinie na temat tego produktu można poznać na stronie La Roche-Posay.

Naturalne kosmetyki na zmiany trądzikowe

Inną grupą produktów są kosmetyki pochodzenia naturalnego, które dzięki swoim dobroczynnym właściwościom i składnikom mają podobny efekt działania, jak kosmetyki apteczne. Zalicza się do nich napary, wyciągi roślinne, olejki etc. Dobrym przykładem tej grupy specyfików na punktowe zmiany trądzikowe jest np. olejek tamanu. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym jest uniwersalnym środkiem na różne niedoskonałości. Minusem produktów tego typu jest często ciężka, oleista konsystencja, trudność w aplikacji oraz specyficzne aromaty – osobom, którym przeszkadzają takie cechy poleca się zwykle dermokosmetyki.

Domowe sposoby na niedoskonałości skóry

Domowe sposoby na niedoskonałości skóry są skuteczne, aczkolwiek nie zawsze sprawdzą się u każdego. Ponadto skutki ich działania można zaobserwować dopiero po jakimś czasie, choć nie są to częste przypadki. Do sztandarowych przykładów domowego usuwania pojedynczych zmian trądzikowych zalicza się m.in. smarowanie pastą do zębów, przykładanie lodu, tworzenie papki z sody oczyszczonej czy aspiryny. Poleca się jednak stosować te sposoby tylko w kryzysowych sytuacjach, bez możliwości dostępu do środków z apteki lub produktów naturalnych.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top