Zdrowe jedzenie

Stopniowe odchudzanie to skuteczne odchudzanie

Atrakcyjny wygląd to cel, do którego dążymy przez cały rok. Chcemy nie tylko wyglądać fantastycznie, ale też czuć się witalnie. Niektórym wystarcza zapału i determinacji, a dla innych jest to prawdziwy tor z przeszkodami. Niezdrowe przekąski, słodycze i śmieciowe jedzenie wprost czają się na swoje ofiary. Decyzja jaką ścieżkę odżywiania wybierzemy należy do nas. Warto wyrabiać sobie silną wolę, ponieważ pozwala ona nie tylko mieć kontrolę na wyglądem, ale również wzniesie jakość życia na znacznie wyższy poziom. Jak to robić?

Jest wiele sposobów na to, aby lepiej wyglądać i świetnie się czuć. Na każdego działa coś innego, dlatego dobrze wypracować sobie samodzielny rozsądny plan dopasowany do naszych potrzeb. Są jednak niezawodne metody, które skutecznie działają na wszystkich.

2 fundamenty zdrowia i witalności

  1. Sport – To nie najlepsza wiadomość dla ortodoksyjnych leniuchów, ale sport może pokochać każdy. Pod warunkiem, że wybierze sobie dziedzinę, w której czujemy się najlepiej. Możliwości jest mnóstwo bieganie, basen, zumba, aerobic, siłownia… Wydzielenie endorfin po aktywności, sprawia, że mamy ochotę na więcej
  2. Dieta dostosowana do potrzeb. Słowo dieta często jest nadużywane i zazwyczaj mówi się o niej w kontekście odchudzania. O ile weganie, wegetarianie czy osoby będące na dietach eliminacyjnych mają już wypracowane własne schematy żywienia, które im służą, o tyle osoby na diecie podstawowej, czyli takiej, która obowiązuje w naszej szerokości geograficznej, często nie wiedzą co jeść. Może to wydawać się dziwne, zwłaszcza że poziom uświadomienia pod tym względem wciąż się zwiększa.

Obfitość witamin, gdzie ich szukać?

Niektórzy tłumaczą, że nie ma zdrowego jedzenia, bo wszystko jest naszpikowane chemią. Prawda jest jednak taka, że możemy wybierać mniejsze zło, a produktów o dużej wartości odżywczej jest naprawdę sporo. Które z nich wprowadzić obowiązkowo?

  • Jaja to wielkie bogactwo witamin, najlepiej kupować te ze sprawdzonego źródła.
  • Suszone owoce np. figi, śliwki, morele najlepiej te ciemne, ponieważ są suszone naturalnie, zawierają likopen oraz witaminy A, E i C, świetnie więc wpłyną na wygląd skóry. Zawierają także potas i żelazo chroniąc przed anemią.
  • Warzywa – to podstawa i filar dobrego jadłospisu.
  • Dobrze jest regularnie sięgać po awokado, ponieważ to kompleks zdrowych tłuszczy i przeciwutleniaczy. Sporo osób zauważyło, że bardzo dobre rezultaty przynosi rezygnacja z białej mąki.

Znajdź przyczynę złych nawyków

Każdy dobrze zna swoje słabe punkty. Bezapelacyjnie trzeba odstawić używki. Papierosy, alkohol, nadmiar kawy. Sięgamy po nie, ponieważ to nasza reakcja na stres. Trzeba go ograniczyć do minimum. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? To prawda, ale walka o zdrowie to priorytet, w którym nie ma miejsca na szukanie wymówek. Dobrze jest przyjrzeć się własnym reakcjom na niepokój i stres i zacząć planować swoje życie w pełni świadomie. Różnorodne posiłki o ustalonych porach, lekka kolacja i dużo wody to klucz do sukcesu i zadowolenia. Poczucie, że kontrolujemy swoje zwyczaje związane z jedzeniem i aktywnością, świetnie wpłyną na ciało i emocje.

Stopniowo, powoli, mądrze

Dobrze jest zaczynać metodą małych kroków i działać długofalowo. Diety trwające kilka tygodni, nie przyniosą długotrwałych efektów. Często budzą rozczarowanie, ponieważ nawet jeśli uda się schudnąć to efekt jojo jest bardzo prawdopodobny. Najbardziej optymalnie dla naszych organizmów jest chudnąć 2 – 3 kilogramów miesięcznie. Nie będzie to trudne, jeśli wyeliminujemy to, co szkodzi. Wszelkie sztuczki dietetyczne, karkołomne odmawianie sobie paliwa, jakim jest jedzenie przyniesie same szkody. Odchudzanie musi być mądre, żadne suplementy diety nie okażą się skuteczne, jeśli nie damy umysłowi i ciału tego, co najlepsze.

Ilustracja: Karolina Grabowska, dzięki Kaboompics

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top