Kobieta z migreną

Sposoby na bóle migrenowe

Tylko ten, kto nigdy nie cierpiał na migrenę, może twierdzić, że to fanaberia bogatych, znudzonych snobów. Wraz z rosnącym tempem życia i przybywającymi nam wciąż obowiązkami, zwiększa się liczba osób dotkniętych tym koszmarem. Zarówno mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku.

Migrena to schorzenie, które bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie, czasem wręcz odbiera chęć do życia. Powoduje ból, mdłości i wymioty, nadwrażliwość na hałas, zapach i światło. To choroba, której nie można wyleczyć. Jednak da się nad nią zapanować, aby napadów było mniej i trwały krócej. Jak sobie z nią radzić? Sprawdź, co możesz zrobić.

Najczęstsze przyczyny migreny

Migrenę mogą wywołać między innymi:

  • niektóre pokarmy (orzechy, cytrusy, sery pleśniowe, ostre przyprawy),
  • alkohol (szczególnie szkodliwe może być czerwone wino),
  • pogoda (między innymi ciśnienie atmosferyczne),
  • stres,
  • zmęczenie,
  • głód

Może przed atakiem migreny wiele godzin spędziłaś przed komputerem lub telewizorem? A może źle wpływa na Ciebie brak ruchu, przebywanie w dusznym pomieszczeniu, mało przyjemny zapach, taki jak benzyna czy farba? Obserwacja jest ważna i pomoże Ci w ustaleniu, czego masz unikać, by nie sprowokować kolejnego migrenowego ataku.

Jak radzić sobie z migreną?

Ból głowy można łagodzić lub nawet zahamować. Na każdego z nas działają różne metody i środki. Zwykle mają one szybszy czas działania kiedy stosuje się je już przy pierwszych objawach migreny. Jednak pamiętaj, że zanim sięgniesz po farmaceutyki, warto najpierw wypróbować domowe sposoby zapanowania nad bólem. Jeśli pomaga Ci przeczekanie ataku w zaciemnionym, dobrze przewietrzonym pokoju, z dala od hałasu i intensywnych zapachów lub relaksujący spacer po parku czy lesie, spróbuj zahamować migrenę naturalnymi, sprawdzonymi metodami. Po leki sięgaj jedynie doraźnie i to uprzednio zapoznając się z ulotką.

Doraźnie stosuj leki przeciwbólowe zawierające substancje typu ibuprofen, kwas tolfenamowy, paracetamol, czy ketoprofen.

Lek na migrenę

Dobranie właściwego farmaceutyku na migrenę następuje często dopiero po wielokrotnych próbach. Jednak warto szukać najlepszego dla nas preparatu, ponieważ wcześnie zażyty lek pomaga zniwelować lub nawet całkowicie uśmierzyć ból. Oprócz środków przeciwbólowych zawierających kwas tolfenamowy, ibuprofen, czy paracetamol, na migrenę często stosuje się również leki przeciwwymiotne. Wiąże się to z nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się w trakcie bólu lub przed jego wystąpieniem.  

Domowe metody na ból głowy

Zapewnij sobie odpoczynek w ciszy i spokoju, zasłoń okna, możesz też spróbować wygłuszających stoperów do uszu. Pomóc mogą również zimne okłady na czoło, relaksujące kąpiele, gorący rozluźniający prysznic czy picie ziołowych herbat, na przykład z melisy. Lekarze często zalecają swoim pacjentom dla złagodzenia bólu wypicie słodkiego napoju – niski poziom cukru może dodatkowo potęgować ból.

Jesteśmy w stanie częściowo uniknąć napadów migreny poprzez dbanie o higienę życia: ruch, w tym na świeżym powietrzu, właściwe odżywianie, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu i niektórych potraw oraz napojów. Nie w każdym wypadku wymienione porady okażą się jednak skuteczne. Dlatego warto mieć przy sobie sprawdzone środki przeciwbólowe, na przykład zawierające ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, kwas tolfenamowy, paracetamol, ketoprofen lub naproksen.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top