Quilling – ciekawa metoda zdobnicza

Dla osób kochających rozmaite prace ręczne, z całą pewnością pojęcie quillingu nie jest obce. Jednak z pewnością znajdzie się szereg osób, które nie słyszały nic na ten temat, i w zetknięciu z tym obco brzmiącym pojęciem, mogą poczuć konsternację.
Czym zatem jest quilling? To technika do tworzenia wspaniałych, innowacyjnych ozdób z wykorzystaniem wąskich pasków papieru.

Podstawowe informacje na temat quilling

Z angielskiego określenie to oznacza tyle, co nawijać na rurkę albo nawijać na piórko. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedź jest prosta – ta papieroplastyczna technika wykorzystuje zwinięte w spiralne kształty cienki kawałki papieru do tworzenia przeróżnych ozdób. To jednak nie takie proste, bowiem spiralne kawałki papieru należy jeszcze odpowiednio ukształtować. Najczęściej formuje się je poprzez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru, a następnie nakleja się owe kawałki na ozdabiane za ich pomocą powierzchnie. Pamiętać jednak należy, iż naklejać należy je tak, by powierzchnia paska układała się prostopadle do ozdabianej powierzchni.

Quilling dla kreatywnych

Metoda zdobienia za pomocą quillingu jest przeznaczona dla osób kreatywnych. Wymaga ona sporej wprawy i cierpliwości, a także dość zręcznych palców (jeśli wszystko chcemy zrobić sami od podstaw). Najogólniej powiedzieć można, iż polega ona na zwijaniu, nakręcaniu i komponowaniu. Efekty zależne są zarówno od naszej cierpliwości, jak i kreatywności. Aby ją z powodzeniem uprawiać, wykorzystać można mnóstwo dostępnych na rynku gadżetów, w tym specjalnie przygotowany papier, czy też nakładki i szablony do quillingu. To oczywiście zaledwie kilka z możliwych przyrządów i akcesoriów, które ułatwią życie prawdziwym zapaleńcom tej metody. Znajdziemy tu bowiem dodatkowo specjalne igły, nawijaki, karbownice, grzebienie, frędzlarki i wiele innych gadżetów, które znacznie przyspieszają proces zdobienia za pomocą tej metody.

Ciekawostka z „quillingowej kuchni”

Jako ciekawostkę można dodać, iż wiele osób do quillingu wykorzystuje … ręczną niszczarkę dokumentów – Draper D 69260. W jaki sposób? Bo przy jej pomocy można stworzyć cieniutkie, zaledwie 3 milimetrowe paski potrzebne do quillingu. Co istotne, jest ona niewielka i bardzo poręczna, dzięki czemu warto zaopatrzyć się w nią, jeśli poważnie myślicie o quilling. Przy jej pomocy uda wam się zaoszczędzić znaczne sumy na paskach, które przygotujecie sami, w dodatku z kartek, jakie odpowiadają wam najbardziej, nie zaś tych, jakie gotowe są w sklepach.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top