
Przyczyny i objawy zespołu jelita drażliwego
Obecnie coraz więcej osób skarży się na problemy związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Częste bóle brzucha i biegunki, a także zaparcia mogą jednak wynikać nie tylko ze złych nawyków żywieniowych. Występujące naprzemiennie objawy mylone z zatruciem lub niestrawnością mogą świadczyć o wystąpieniu poważniejszej choroby, jaką jest zespół jelita drażliwego (IBS).
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba, która zazwyczaj trwa minimum trzy miesiące. Przyczyny i objawy zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane, dlatego zakwalifikowane jest do chorób idiopatycznych. Po raz pierwszy schorzenie to zostało zdiagnozowane w 1982 roku przez kanadyjskiego lekarza Wiliama Oslera.
Przyczyny występowania choroby nie są do końca znane. Lekarze przypuszczają, że IBS może rozwijać się dzięki zaburzeniom fizjopatologicznym wynikającym ze zmian w pracy komórek. Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn należą:
- Nadmierny rozrost flory bakteryjnej
- Zaburzenia funkcji motorycznej jelit
- Zmiany w sferze psychicznej
- Spożywanie produktów ubogich w błonnik
- Infekcja jelitowa
- Zmiany aktywności w obszarach kory mózgowej
Zgodnie ze statystykami, na zespół jelita wrażliwego cierpi obecnie około 100 milionów osób w Europie i Ameryce Północnej. Choroba ta najczęściej dotyka osoby w wieku od 30 do 40 roku życia. Ponad 80% zachorowań dotyczy kobiet.
Objawy zespołu jelita drażliwego często nie różnią niczym od zwykłej, przejściowej niestrawności. Należą do nich:
- Bóle brzucha
- Częste biegunki
- Zatwardzenia
- Wzdęcia
Ponadto u osoby chorej niejednokrotnie pojawia się uczucie senności, przemęczenia, a także bóle pleców. Pomimo stosunkowo długiego czasu trwania choroby nie odnotowuje się jednak spadku masy ciała.
Zespół jelita drażliwego może występować w czterech postaciach:
- Z przewagą biegunki
- Z przewagą zaparć
- Mieszana biegunkowo-zaparciowa
- Nieokreślona
Jednorazowe wystąpienie dowolnego z opisanych wyżej objawów nie świadczy jeszcze o wystąpieniu zespołu jelita drażliwego. Dopiero zaobserwowanie długotrwałych, naprzemiennych objawów może sugerować IBS. W takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza nie tylko po to, aby odzyskać pełną sprawność jelit i komfort psychiczny, ale też uniknąć poważnych powikłań, jakie może nieść ze sobą ta choroba.
Leave A Comment