Yes!

PIT dla zielonych: co to jest PFR i jak przekazać 1% podatku?

Brakuje Ci cierpliwości do biurokracji? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: wypełnianie formularzy, które należy przedłożyć urzędowi skarbowemu, jeszcze nigdy nie było tak proste, jak teraz. Od marca 2015 roku podatnicy składający popularny PIT-37 mogą pobrać tak zwany PFR. Poznaj korzyści płynące z takiego rozwiązania i dowiedz się, jak (i komu) możesz przy okazji pomóc.

PFR – łatwiej być nie może

PFR to skrót od angielskiego „pre-filled tax return”, co można przetłumaczyć jako wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Administracja podatkowa, obserwując niegasnące problemy, jakie sprawia Polakom rozliczenie PIT, postanowiła maksymalnie uprościć ten obowiązkowy proceder. Jakiś czas temu podatnicy zyskali możliwość korzystania z elektronicznego systemu e-Deklaracje. PFR to kolejny krok na drodze do bezproblemowego rozliczenia podatków.

Co musisz zrobić? Zacznij od pobrania aplikacji PFR ze strony Ministerstwa Finansów. Następnie wybierz sposób rozliczenia (indywidualny lub z małżonkiem) i uzupełnij konieczne dane (osobowe oraz kwotę rocznego przychodu). Po weryfikacji podanych informacji zostanie wygenerowany dokument, który będzie przypominał tradycyjny formularz. Wystarczy wtedy wydrukować rozliczenie PIT albo przesłać je do urzędu skarbowego przez Internet. Opcja pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego cieszyła się sporą popularnością już w zeszłym roku.

Czy PFR umożliwia przekazanie 1% podatku?

Każdy podatnik ma prawo przekazać 1% swojego podatku na dowolną, wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Można tego dokonać zarówno ręcznie, jak i przy użyciu systemu e-Deklaracje, a także dzięki najnowszej metodzie PFR. Co więcej – jeśli wykonujemy rozliczenie PIT elektronicznie, mamy wgląd w długą listę wszystkich OPP, które są uprawnione do przyjmowania takich pieniędzy. To duże udogodnienie dla niezdecydowanych podatników i spora szansa dla mniej popularnych rodzajów działalności.

Nie bądź obojętny i poświęć chwilę na wskazanie organizacji, która jest jak najbardziej zgodna z Twoimi przekonaniami. Leży Ci na sercu los środowiska i zwierząt? Wesprzyj działalność właśnie w tym zakresie, przekazując pieniądze np. WWF Polska. Wspierasz misję kościelnej ewangelizacji? Wskaż którąś z zajmujących się tym organizacji. Możesz przeznaczyć 1% podatku także na niepełnosprawnych, chorych czy na pomoc osobom bezdomnym. Pamiętaj, że decydując się na taki gest dobroci, nie wydajesz własnych pieniędzy, a jedynie przekazujesz ułamek podatku należnego fiskusowi.

1% jest na topie!

Cała procedura przebiega bardzo prosto – wystarczy uwzględnić w formularzu numer KRS wybranej organizacji (do odnalezienia na oficjalnej liście Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), a system PFR samodzielnie obliczy i uwzględni odpowiednią kwotę. Szeroki zakres kampanii społecznych i coraz większe ułatwienia w kwestii rozliczenia PIT sprawiają, że moda na przekazywanie 1% podatku rośnie w imponującym tempie.

W 2004 roku, kiedy po raz pierwszy udostępniono podatnikom taką możliwość, skorzystało z niej zaledwie 80 tysięcy osób, co dało łączną kwotę 10,4 mln zł. Największy wzrost zainteresowania ową formą pomocy (bo aż o 320%) odnotowano po uproszczeniu procedur w 2008 roku – wtedy swój 1% zdecydowało się przekazać ponad 5 mln obywateli. W roku 2015 aż 12,5 mln podatników przyczyniło się do zebrania sumy przekraczającej 557 mln zł. Przewiduje się, że PFR przyczyni się do kolejnej statystycznej rewolucji, a do pomocy potrzebującym przyłączy się jeszcze więcej Polaków.

Posted by:

Marcin

3 komentarze

 1. Żabka -  4 marca 2016 - 16:26

  Nie wyobrażam sobie dziś wypełnienia PIT-a bez przekazania 1% dla kogoś potrzebującego! To tak, jakbym wyrzuciła pieniądze do rowu, zamiast dać je komuś kto ich potrzebuje.

  Odpowiedz
  • Marcin -  11 marca 2016 - 17:44

   Dziękuję za link, bardzo przydatne!

   Odpowiedz

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top