wykres wzrostu

Odpowiednio ulokuj swoje pieniądze

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy nagle otrzymujemy większe pieniądze. Niezależnie od tego, czy jest to kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, z pewnością nas taki dopływ gotówki ucieszy. Zawsze bowiem znajdzie się dla nich zastosowanie. Jednak czasami jest też tak, że akurat w danym momencie pieniądze nie są nam niezbędne, ponieważ większe transakcje czy inwestycje przewidujemy dopiero za kilka miesięcy. Wtedy warto jakoś zabezpieczyć swoje finanse po to, aby nie roztrwonić ich na inne sprawunki. Kiedyś oszczędności wkładało się pod materac czy do sejfu. Teraz najlepszym rozwiązaniem jest lokata.

Lokata – cóż to takiego?

Otóż lokata jest swego rodzaju umową, którą my, jako klienci banku, podpisujemy z wybraną placówką. Warto wiedzieć, że obecnie praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie właśnie takie rozwiązanie jak lokata. Umowa polega na zobowiązaniu się klienta do ulokowania swoich oszczędności w konkretnym banku, na konkretny czas. W zamian za to bank zobowiązuje się, po określonym w umowie czasie, wypłacić klientowi odpowiednie odsetki od kwoty, jaką ten zdeponował.

Jaka powinna być lokata?

Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Jeśli zależy nam na zagospodarowaniu naszych pieniędzy na dłuższy czas, powinniśmy wybrać taką lokatę, która opiewa na rok, dwa lub nawet trzy. Taka lokata jest lepiej oprocentowana, dlatego też odsetki, jakie uzyskamy po jej zamknięciu będą większe – oczywiście w zależności również od tego, jaką kwotę na niej ulokujemy. W przypadku, gdy założona jest lokata długoterminowa, przeważnie ma ona oprocentowanie zmienne co sprawia, że do końca nie wiadomo, jakiej kwoty należy się spodziewać – może być ona wyższa, ale również niższa niż wcześniej zakładaliśmy. Jeśli natomiast potrzebna nam jest lokata na krótki czas, warto wybrać opcję, jaką jest lokata trzymiesięczna. Jest ona oprocentowana w sposób stały, więc od razu wiadomo jakie odsetki wpłyną na konto po jej zamknięciu.

Dla kogo lokata?

Lokata jest dobrym wyjściem dla tych osób, które chcą mieć pewność, że ich pieniądze się nie rozejdą do czasu danej inwestycji. To również doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby, aby ich pieniądze zarabiały na siebie, zamiast leżeć bezczynnie na koncie. Z racji tego, że w zasadzie każdy bank oferuje takie rozwiązanie, naprawdę jest w czym wybierać.

Dodatkowe zalety

Ogólnie przyjęło się, że jeśli zakładana jest lokata, pieniędzy nie można ruszać przez określony czas. W przeciwnym razie, zgodnie z umową, jeśli klient wcześniej zrezygnuje z lokaty, odsetki przepadną. Obecnie niektóre banki wychodzą jednak naprzeciw potrzebom klientów i stają się bardziej elastyczne w tej kwestii. Głównie dotyczy to lokat krótkoterminowych – bywa, że nawet jeśli klient postanowi zerwać ją wcześniej, odsetki nie przepadają, ale zostają wypłacone w takiej kwocie, jaka uzbierała się na lokacie do tej pory.

Jak założyć?

Lokata jest produktem ogólnodostępnym, trzeba tylko sprawdzić, który bank oferuje najlepsze warunki. Wymagane jest konto w danym banku, aby wiadomo było, na jaki rachunek następnie przelać środki, kiedy termin lokaty już się zakończy. Można ją założyć zarówno w oddziale banku, jak również za pośrednictwem Internetu. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, wszystko przebiegnie sprawnie i bez najmniejszych trudności.

Posted by:

Marcin

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top