matka z noworodkiem

Niepłodność, a choroby nowotworowe – jak zapobiegać i leczyć?

Chemio i radioterapia w znacznym stopniu wpływają na kondycję wszystkich komórek organizmu. Bardzo często ich stosowanie ma wpływ na płodność, lub stanowi przyczynę całkowitego jej zaniku. Mimo wszystko warto wiedzieć, że zarówno kobieta jak i mężczyzna dotknięci chorobą nowotworową mogą zostać rodzicami po przezwyciężeniu choroby – kluczową kwestią jest szybkość działania po usłyszeniu diagnozy onkologa.

O problemach z płodnością po przebytej terapii onkologicznej należy porozmawiać jeszcze przed rozpoczęciem terapii. To zrozumiałe, że w obliczu choroby mało kto rozpatruje kwestię posiadania dziecka w przyszłości… z drugiej strony w przypadku wyzdrowienia brak możliwości posiadania potomstwa może stać się prawdziwym dramatem. – tłumaczy prof. Krzysztof Łukaszuk z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta – Bardzo ważna jest rola lekarza prowadzącego leczenie pacjentów z problemami onkologicznymi. Powinien on z wyprzedzeniem szczegółowo omówić ewentualne konsekwencje terapii, także dla płodności i zaproponować jej zabezpieczenie na przyszłość. – dodaje.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie terapie onkologiczne mogą spowodować u chorych niepłodność, natomiast każdy pacjent powinien zdawać sobie sprawę z istnienia takiego ryzyka. W przypadku kobiet może dojść do zaburzeń pracy jajników i owulacji, obniżeniem jakości komórek jajowych, problemów z donoszeniem ciąży, szybszego wystąpienia menopauzy (większość terapii niszczy rezerwę jajnikową kobiety). U mężczyzn leczenie onkologiczne może doprowadzić do wytwarzania nieprawidłowych plemników, zahamowania ich produkcji lub problemów z erekcją.

Płodność osoby chorej na nowotwór jest także uzależniona od wielu innych czynników. U kobiet istotną kwestią jest wiek w chwili diagnozy i leczenia, a u obu płci stan płodności przed wykryciem choroby. Kluczowe są rodzaj, dawka i sposób podania leków, pole i dawki naświetlania, rozległość operacji i współistniejących z nowotworem innych schorzeń. Chemioterapia powoduje niestety całą serię zaburzeń w materiale genetycznym, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia poczętych później dzieci; szanse na bezproblemowe zajście w ciążę wyleczonej pacjentki, która ukończyła 25 lat znacznie spadają – szacują specjaliści Invicta.

Choroba nowotworowa nie musi oznaczać końca marzeń o własnym dziecku. Skutecznym sposobem jest oddanie nasienia do banku lub zamrożenie komórek jajowych. Ten krok, powzięty odpowiednio szybko, może pomóc w staraniu się o potomstwo w momencie przezwyciężenia choroby. Pierwszym krokiem po uzyskaniu diagnozy powinna być rozmowa ze specjalistą-lekarzem, który będzie prowadził terapię lub fachowcem z dobrej kliniki leczenia niepłodności – jeżeli jest na to dość czasu, można poddać się badaniom i oddać do banku swój materiał. Mężczyzna powinien oddać nasienie w jednym z wyspecjalizowanych ośrodków, gdzie zostanie ono odpowiednio szybko zabezpieczone. Natomiast kobieta może skorzystać z możliwości zamrożenia komórek jajowych lub tkanki jajnikowej .

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top