joga na plaży

Natura i zdrowie, czyli lato z jogą

Trudno nie zauważyć, że joga zyskuje wciąż nowych zwolenników. Choć sama filozofia pochodzi ze Wschodu to szybko stała się popularna w świecie zachodnim. Nic dziwnego, bowiem to sztuka, która jest zbawienna dla naszego zmęczonego umysłu i ciała narażonego na choroby cywilizacyjne. Lato to świetny czas, aby rozpocząć długotrwałą przyjaźń z jogą.

Joga łączy ciało i umysł

Współczesny tryb życia to duże zagrożenie dla naszego organizmu. Jesteśmy narażeni na ciągły stres, znaczną część spędzamy w pozycji siedzącej, rzadko kiedy pilnujemy zdrowej diety i nie zawsze mamy czas na odciążenie zbolałych mięśni i stawów. Nasze codzienne przyzwyczajenia mogą w niedalekiej przyszłości skutkować przewlekłymi schorzeniami kręgosłupa, bólami pleców, napięciem szyjowo-barkowym, a nawet kłopotami z układem oddechowym, limfatycznym i odpornościowym. Ciągle utrzymujące się napięcie może zaś doprowadzić do nerwicy, a nawet chorób o podłożu depresyjnym. Z pomocą jednak przychodzi joga, która jako filozofia pochodząca ze Wschodu, łączy ciało i umysł. Faktycznie, systematyczne treningi jogi rozluźniają nasz układ psycho-ruchowy, wzmacniają mięśnie i stawy, które odciążają nasz kręgosłup, zwiększają elastyczność ciała i redukują bóle i napięcia występujące w organizmie. Co więcej, wykonywanie ćwiczeń poprawia pracę naszego układu oddechowego, co zaś obniża poziom stresu i ciśnienie krwi.

Wyjdź z matą na zewnątrz

Jeśli jeszcze nie praktykowaliśmy asan, czyli pozycji wykonywanych na treningach jogi, warto rozpocząć tę przygodę właśnie latem. Choć cicha sala jest bardzo przyjemnym i wygodnym miejscem do pierwszego treningu, to obcowanie z naturą może przynieść zaskakująco pozytywne skutki dla ciała i ducha. Warto pamiętać, że przebywanie na świeżym powietrzu znacznie lepiej oddziałuje na układ oddechowy, a wzrok skupiony na zieleni odpoczywa od sztucznego światła, w którym „męczy” się na co dzień.

Latem bardzo łatwo znaleźć grupowe warsztaty jogi prowadzone w plenerze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować tej sztuki samemu. Większość asan nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego ciała, jednak warto porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą szczególnie wtedy, gdy cierpimy na przewlekłe schorzenia kręgosłupa. Ruszając w plener warto się odpowiednio przygotować. Jogę należy ćwiczyć w swobodnym stroju, który nie utrudnia krążenia krwi i nie krępuje ruchów. Warto też pozbyć się jakiekolwiek biżuterii i zaopatrzyć w matę – ćwiczenia wykonuje się boso, więc dobrze jest przygotować sobie odpowiednie podłoże, które będzie dawało uczucie komfortu nawet jeśli rozłożymy je na nierównej powierzchni. Treningi powinny odbywać się w ciszy, więc warto wcześniej przemyśleć miejsce, do którego się udamy. Zatłoczone parki i plaże miejskie nie będą najlepszym punktem do ćwiczeń, ale spokojna polana lub mała zatoka nad jeziorem z pewnością zdadzą egzamin. Warto także pamiętać, że treningi jogi najlepiej wykonywać min. 2 godziny po posiłku, a każdą z asan utrzymywać przez co najmniej minutę. Jeśli jednak pojawi się ból – należy natychmiast przerwać trening

A może wyjazd z jogą? Zapraszamy do zapoznania się z najbliższymi wyjazdami z jogą organizowanymi przez warszawską szkołę Joga Sztuka Życia pod adresem www.jogasztukazycia.pl/wyjazdy

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top