migrenowy ból głowy

Migrenowy ból głowy – jak zapanować nad bólem?

Jeśli cierpisz na migrenę, bardzo ważne jest obserwowanie objawów i prowadzenie dzienniczka choroby. Zapisuj dokładnie, jakie czynniki poprzedziły wystąpienie ataku – czy jest to określona pogoda, silny stres, wyczerpanie fizyczne, a może zjedzenie określonej potrawy? Migrena to choroba, która w przypadku każdego człowieka przebiega inaczej, dlatego bardzo trudno mówić o uniwersalnych sposobach na leczenie.

Gdy objawy już wystąpią, można je jedynie leczyć doraźnie, na przykład przy pomocy środków farmakologicznych. W aptekach znajdziesz różne rozwiązania – na przykład lek na migrenę Migea, tabletki Etopiryna, a także leki zawierające ibuprofen (Ibuprom, Ibum) czy paracetamol (Panadol, Codipar). Od niedawna dostępne są bez recepty tabletki Migea, skład których wzbogacono o substancję czynną w leczeniu migreny – kwas tolfenamowy.

Migrena czy ból głowy?

Jak rozpoznać, że chorujesz na migrenę? Jeśli ból ma charakter napadowy, tętniący i zaczyna się jednostronnie (choć zdarza się też ból obustronny), a jego napady powtarzają się i potrafią trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, możesz być pewna, że to migrena.

Niekiedy fazę bólu poprzedza faza aury, która związana jest z objawami neurologicznymi albo zaburzeniami wzrokowymi, słuchowymi lub związanymi ze zmysłem węchu. Taka faza aury może trwać od kilku minut do godziny, jednak wcale nie musi się pojawić. Jeśli leczysz objawy migreny farmakologicznie, na przykład przyjmując Paracetamol, Ibuprom, Etopirynę albo lek na migrenę Migea, warto już we wczesnej fazie przyjąć pierwszą dawkę.

Leki przeciwbólowe bez recepty

Jeśli chcesz przyjmować leki, aby poradzić sobie z objawami migreny, do wyboru masz wiele specyfików dostępnych bez recepty (Ibum, Codipar, Etopiryna, Ibuprofen, Melisana, Migea). Skład poszczególnych leków różni się od siebie, jednak w większości działają one podobnie, uśmierzając i zmniejszając nasilenie bólu migrenowego.

Jak zapobiegać nawrotom?

Profilaktyka migreny najczęściej polega na samoobserwacji. Gdy zauważysz, jakie sytuacje powodują u Ciebie występowanie ataku, będziesz mogła ich unikać. Każdy chory ma charakterystyczne dla siebie nie tylko symptomy, ale i przyczyny choroby. Dla niektórych może być to narażenie na jasne światło i duży hałas, dla innych wymagający trening sportowy, dla niektórych zaś niewyspanie albo nieodpowiednia dieta. Ważne, aby unikać sytuacji, które mogą powodować nawrót choroby, a jednocześnie dbać o higieniczny tryb życia, w tym odpowiednią ilość snu i lekkostrawną dietę.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top