dziewczynka w ciemnych okularach

Mamo! Tylko, żeby nie szczypał w oczy… – wszystko o szamponach dla dzieci

Każda mama troszczy się o swojego malucha i chce, aby ten był zdrowy i zadbany. Od narodzin do osiągnięcia dojrzałości dba o jego prawidłowy rozwój i ochronę. w związku z tym preparaty do pielęgnacji skóry dziecka powinny być sprawdzone i bezpieczne. Nie powinny podrażniać i powodować reakcji alergicznych.

Pielęgnacja włosów dziecka i sama czynność kąpieli, może stać się nie lada wyzwanie, podczas gdy samo zetknięcie dziecka z wodą wywołuje histerie i płacz. Dlatego tez tak ważny jest wybór odpowiednich preparatów, które pomogą nam w wykonaniu tego zadania.

Pielęgnacja włosów u dzieci i dobór kosmetyków nie powinien być przypadkowy. O ile dorośli mogą stosować preparaty przeznaczone dla dzieci, to już dla najmłodszych ich wybór nie jest taki prosty. Dla dzieci preparaty powinny być wyjątkowo delikatne. Kąpiel powinna sprawiać przyjemność, a nie budzić strach i niepokój. Włosy dziecka różnią się od włosów dorosłych ludzi, przede wszystkim tym, że nie mają tendencji do przetłuszczania. Poza ty włosy dziecka są wyjątkowo delikatne i cienkie. Przez to bardzo łatwo jest wysuszyć skórę głowy, co w rezultacie powoduje zaczerwienienia i łupież. Dlatego też głównym celem szamponu dla dzieci jest nawilżanie i natłuszczanie.

Co wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku jest wiele kosmetyków, których przeznaczeniem jest odpowiednia pielęgnacja włosów u dzieci. Bardzo popularne są szampony i płyny do kąpieli w jednym. Takie rozwiązanie proponuje linia kosmetyków dla dzieci Mixa. Oferują płyny 2 w 1 i dodatkowo zapewniają, że produkt nie szczypie w oczy. Co w przypadku najmłodszych jest bardzo istotne. Ponadto płyny te są wygodne dla rodziców.

Przy zakupie płynu lub szamponu, należy zwracać uwagę na wiele istotnych kwestii. Przede wszystkim czy preparat posiada opinie Instytutu Matki i Dziecka. Jest to ważne, ponieważ rekomendacja ta daje poczucie pewności, że preparat jest bezpieczny dla dziecka. Ponadto, należy zwrócić uwagę na skalę kwasowości i zasadowości roztworu (pH). Szampony z wysokim pH nie szczypią w oczy, jednak najbezpieczniejsze dla dziecka jest preparat, który mieści się między 4,5 a 6 pH.

Nie jest nowością, że to co naturalne jest najlepsze dla dzieci. Podobnie jest z szamponami czy płynami. Preparaty te powinny zawierać jak najmniej sztucznych barwników i substancji zapachowych. Tym bardziej, jeżeli dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia cierpią na suchość skóry i nadwrażliwość. Preparaty z wysoką zawartością substancji chemicznych podrażniają skórę dziecka i mogą wywołać reakcję alergiczną. Dlatego też pediatrzy zalecają preparaty z wysoką zawartością substancji nawilżających (emolientów). Dzięki temu skóra jest odżywiona i nie łuszczy się.

W pierwszych tygodniach życia dziecka może pojawić się ciemieniucha, czyli nadmierne złuszczania się skóry głowy. W tym przypadku zaleca się używanie płynów bogatych w wyciąg z siemienia lnianego, który nawilża i łagodzi podrażnienie jednocześnie pomagając usunąć złuszczoną skórę.

Szampony dla niemowląt różnią się nieco od tych dla dzieci. Przede wszystkim producenci dbają o to, aby kąpiel była przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. W związku z tym wzbogacają płyny i szampony o substancje zapachowe, które mają za zadanie uprzyjemnić kąpiel i jednocześnie zadbać o higienę dziecka.

Ponadto należy pamiętać, że włosy dziecka nie przetłuszczają się tak szybko jak u dorosłych. Dlatego też niepotrzebne jest ich częste mycie. Wystarczy, jeżeli włosy dziecka myte są raz w tygodniu. Oczywiście zależy to często od długości i gęstości włosów dziecka. Jednak, codzienne mycie włosów nawet najdelikatniejszym szamponem może prowadzić do podrażnień i wysuszania naskórka.

Ważne jest, aby po umyci delikatnych włosków dziecka, nie narażać ich na gorące powietrze z suszarki. Cienkie włoski dziecka powinny wyschnąć samoistnie, osuszone jedynie lekkim pocieraniem przez ręczniki.

Więcej o pielęgnacji skóry dziecka na stronie: http://www.mixa.com.pl/produkty/dziecko/

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top