uśmiechnięta pani z paterą owoców

Jeden banan dziennie, codziennie?

Jak mówi angielskie przysłowie „A banana a day keeps the doctor away” – spożywanie jednego banana dziennie eliminuje obowiązek wizyt u lekarza. Czy to prawda? Powszechne i zawsze dostępne banany nie wzbudzają szczególnej sympatii zwłaszcza u odchudzających się. Te żółte i podłużne owoce zasługują jednak na uwagę, a wiele pozytywnych właściwości bananów może być pewnym zaskoczeniem.

Średniej wielkości banan to ok. 100 kalorii. Jest to spowodowane dużą zawartością cukrów prostych, które zajmują niemal ¼ objętości. Ich zbyt duża ilość zdecydowanie odstrasza osoby na diecie, którzy skrupulatnie liczą spożyte kalorie. W tym przypadku przekonania nie powinny grać pierwszych skrzypiec, ponieważ banany to prawdziwe źródło cennych składników. Jakich?

Duża zawartość potasu a zarazem niska zawartość sodu szczególnie ucieszy osoby z nadciśnieniem. Banany mogą stanowić element profilaktyki chorób serca, regulując jego poziom w organizmie. Co ciekawe, pojawiły się badania o pozytywnym wpływie bananów na samopoczucie. Możliwe, że to za sprawą tryptofanu, czyli aminokwasu, który pobudza wydzielanie serotoniny, zwanej inaczej hormonem szczęścia. 

Co więcej, mówi się, że zjedzenie banana może pobudzić bardziej niż nie jedna kawa. Wszystko za sprawą sacharozy, fruktozy i glukozy, które stanowią pewny zastrzyk energetyczny dla naszego mózgu, gdzie jedynym jego paliwem jest właśnie glukoza. Czy staną się alternatywą dla słodkiej „małej czarnej”? Ponad to, zastrzyk energii w postaci cukru to nie jedyna zaleta dla mózgu. Wspierają koncentrację przez dużą zawartość wit. B1, B2, czy B6, co jest szczególnie pożądane przy intensywnej nauce. Oprócz wysiłku psychicznego, pomocne staną się również przy tym fizycznym, dlatego po treningu banan wydaje się być świetnym posiłkiem.

Banany są bardzo popularne wśród osób na diecie wegańskiej, gdzie występują, jako zamiennik jajka. Po za tym stanowią bazę do wszelkich słodkich wypieków, która pozwala stworzyć zdrową alternatywę dla słodkich przekąsek. Składnik ciasteczek, dodatek do naleśników czy element mlecznego szejka to tylko niektóre, ciekawsze alternatywy niż spożywanie go „saute”. Jeden banan dziennie, codziennie!

Dieta Dietmap – sprawdź zdrową i zbilansowaną dietę wraz z intuicyjnym programem do zarządzania planem żywieniowym.

Posted by:

Marcin

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top