Krokusy

Jakie kwiaty posadzić na balkonie wiosną?

Kwiaty to wręcz obowiązkowy element każdego balkonu. Problem jednak pojawia się, kiedy należy go udekorować w okresie wiosennym. Wówczas nie każde kwiaty są w stanie wytrzymać stosunkowo zmienny okres. Warto więc wiedzieć, jakie rośliny na balkon sprawdzą się wiosną.

Wiosna, czyli najlepsze kwiaty na balkon

Aranżacja balkonu to – wbrew pozorom – niezbyt proste zadanie. W szczególności, jeśli projektowanie go ma miejsce w okresie wiosennym. Jakie zatem kwiaty idealnie zniosą niskie temperatury?

Po pierwsze – bratki

Viola_x_wittrockiana_a1.jpg

Viola x wittrockianaViola x wittrockiana a1.jpg () by Jerzy Opioła, CC-BY-SA-4.0,3.0,2.5,2.0,1.0.

Idealnymi kwiatami, które zniosą chłód na balkonie wiosną są bratki. Można je posadzić i wystawić na dwór bez obaw o ich zamarznięcie. Wcześniej jednak warto nieco je zahartować, to znaczy wystawiać na podwórko doniczki z roślinami jedynie na kilka godzin dziennie.

Co ciekawe, bratki są oferowane w wielu odmianach – różnią się od siebie między innymi kolorami i wielkością kwiatów. W związku z tym, można idealnie przystroić swój balkon właśnie tymi kwiatami.

Po drugie – pierwiosnki

Pierwiosnki to kolejny rodzaj kwiatów, który doskonale odnajduje się w niskich temperaturach w okresie wiosennym. Co więcej, czują się one znacznie lepiej na świeżym i chłodnym powietrzu, niż w domu. Wśród rodzajów tego kwiatu można wymienić między innymi pierwiosnek ząbkowany, pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek różowy, a także pierwiosnek bezłodygowe. W szczególności na dużą uwagę zasługuje ostatnia odmiana, która charakteryzuje się licznymi kolorami. W maju można również wystawić na balkon pierwiosnek kubkowaty. Ten jednak nie lubi niskich temperatur, dlatego wczesną wiosną powinien pozostać jeszcze w domu.

Po trzecie – rośliny cebulowe

Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na kwiaty cebulowe, to jest między innymi narcyzy, tulipany, cebulice, szafirki oraz hiacynty. Dzięki nim, istnieje możliwość stworzenia niepowtarzalnej i oryginalnej kompozycji w skrzynkach, bądź donicach. Kwiaty też świetnie adaptują się w warunkach niskich temperatur oraz przepięknie kwitną. Warto nadmienić zatem, że dzięki nim, każdy balkon zamienia się w miejsce magiczne i niepowtarzalne.

Po czwarte – pelargonia bluszczolistna

Innym rodzajem roślin, które idealnie sprawdzą się w okresie wiosennym na balkonie jest pelargonia bluszczolistna. Zna ją każdy, kto chociaż raz był w Niemczech lub Szwajcarii albo też oglądał zdjęcia ozdobionych domów w tychże krajach. Jest ona bowiem niezwykle znana i lubiana zarówno przez Niemców, jak i Szwajcarów, a co ciekawe – również w Polsce zyskuje na popularności. Roślina ta jest stosunkowo odporna na niskie temperatury, dlatego też świetnie nadaje się na balkon jako element dekoracji. Tworzy ona bujne kaskady i posiada lśniące, ciemnolistne liście, które doskonale przykuwają uwagę. Warto jednak mieć na uwadze, że posiada stosunkowo kruche pędy oraz jest wrażliwa na przesuszenie podłoża.

Po piąte – krokusy

Krokusik

Jako pierwsze na balkonie mogą również znaleźć swoje miejsce krokusy, które dostępne są w wielu ciekawych barwach. Są odporne na niskie temperatury, a oprócz tego – można z nich stworzyć oryginalne kompozycje, sadząc krokusy, na przykład w kolorze fioletowym, purpurowym, różowym czy też żółtym. Można je również zasadzić samodzielnie, bądź też kupić w niewielkich doniczkach.

Posted by:

Marcin

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top