Wiosenne porządki

Jak zaplanować i przeprowadzić wielkie domowe porządki

Regularne sprzątanie domu nikogo nie uchroni przed tym, że raz na jakiś czas trzeba zrobić też gruntowne porządki. Chociaż najczęściej kojarzą się one z tak zwanymi wiosennymi porządkami, można przeprowadzić je o każdej porze roku. Warto dobrze zaplanować sobie kolejne etapy prac, aby cała operacja zwieńczona była sukcesem, bez zbędnego stresu i frustracji.

Dobry plan sprzątania

W jeden dzień naprawdę trudno zrobić gruntowne porządki całego domu lub mieszkania. Warto zatem poświęcić na to chociażby weekend, wcześniej racjonalnie planując czas. Duże etapy porządkowania domu mogą dotyczyć:

  • segregowania ubrań i butów i porządkowania szaf
  • sprzątania piwnicy lub strychu
  • prania mebli tapicerowanych
  • mycia wszystkich okien wraz ze zmianą firan i zasłon
  • dużych porządków w szafkach kuchennych, wraz z przeglądem zapasów

Jeżeli inne prace porządkowe prowadzi się na bieżąco (odkurzanie, mycie podłóg, sprzątanie sanitariatów w łazience), wystarczy wszystkie te czynności powtórzyć, aby uzyskać efekt domu na błysk.

Sprzątanie w szafach

Bardzo często dom na pierwszy rzut oka wygląda na posprzątany i ogarnięty. Niestety całe zło czai się w szafach i szafkach. To właśnie tam panuje bałagan, rzeczy nie mają swojego miejsca na stałe, są gdzieś upchane na siłę. Gruntowne porządki w domu warto zatem rozpocząć od wszystkich szaf. Segregowanie rzeczy, wraz z decyzją, czego należy się pozbyć, może zająć nawet cały jeden dzień. Warto to zrobić, bo uprzątnięte a szafa to zwykle duża oszczędność czasu podczas przygotowywania siebie lub dziecka do wyjścia z domu. Porządki w szafie to również przeciwdziałanie pojawieniu się w niej na przykład stada moli, które mogą zniszczyć cenniejsze wełniane ubrania.

Porządki w szafkach kuchennych

Kolejny punkt programu to gruntowne porządki w szafkach kuchennych. Na ten etap zwykle również trzeba przeznaczyć nawet kilka godzin, szczególnie jeżeli posiada się dużą kuchnię. Raz na jakiś czas warto umyć i odświeżyć między innymi całą kuchenną porcelanę i zastawę stołową. Dobrze jest też posegregować suche produkty spożywcze, czy te z długą datą ważności. Dzięki temu w szafkach kuchennych zapanuje porządek, a z portfela przez jakiś czas będzie uciekało mniej pieniędzy na jedzenie. Korzystanie z zapasów to dobry trop.

Mycie okien, pranie firan i zasłon

Gruntowne mycie okien i framug okiennych w całym domu to sporo pracy. Warto zatem na spokojnie przeznaczyć na tą część nawet kilka godzin. Nic chyba nie daje takiego wrażenia czystości w domu, jak umyte okna oraz świeże firany i zasłony. Gra jest zatem warta świeczki, a ten etap porządków warto na stałe wpisać na listę „to do”.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Uporządkowanie domu ma nie tylko sprawić, że przestrzeń będzie przyjemniejsza dla oka. Sprzątanie to również szereg różnych prac, dzięki którym przestrzeń jest zdrowsza. Tak jest w przypadku prania mebli tapicerowanych, które bywają prawdziwym siedliskiem roztoczy. Warto wpisać to na listę zadań, wraz z bardzo dokładnym odkurzanie czy czyszczeniem dywanów oraz wykładzin podłogowych. Ten etap prac można zrobić samodzielnie, chociaż często dobrym tropem jest zlecenie ich profesjonalnym firmom.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top