Jak zaplanować dziecku wakacje w mieście

Okres letni nadchodzi wielkimi krokami, a rodzice dzieci w wieku szkolnym gorączkowo planują, jak zagospodarować dzieciom wolny czas, podczas gdy sami będą w pracy. Żadne z nas nie chce, by jego dziecko spędzało pod nieobecność dorosłych 8 godzin przed komputerem lub telewizorem, a najczęściej tak kończy się brak nadzoru. Jak więc sprawić, by niewielkim kosztem zagospodarować dziecku czas bez wysyłania go na kolonie?

Darmowa oferta domów kultury i ośrodków sportowych

Zwykle w wakacje różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego przygotowują ofertę dla dzieci. Warto zajrzeć na stronę miejscowego domu kultury, ośrodka sportowego lub muzeum – większość z nich na pewno ma w planach jakieś zajęcia. Nawet jeśli nasza pociecha będzie uczestniczyła w jednych tygodniowo – lepsze to niż siedzenie w domu. W tym czasie może np. bezpłatnie korzystać z basenu, uczyć się robić koszyczki z papierowej wikliny lub poznawać kulturę dalekich krajów. Dla dziecka taka forma aktywności to możliwość udziału w naprawdę ciekawych akcjach.

Rodzinne weekendy

Dwutygodniowy urlop, jaki dostaje w Polsce większość pracowników, średnio pokrywa się z dwumiesięcznymi wakacjami, jakie mają ich pociechy. Jak więc skorzystać z wolnego czasu razem? Wykorzystać na maksa weekendy! Warto już teraz rozpisać, co chcielibyśmy w tym czasie robić i zobaczyć. Bierzmy pod uwagę nie tylko wycieczki nad jezioro lub morze, ale także najbliższą okolicę. Wakacje to idealna pora na rodzinne pikniki, rowerowe eskapady albo słodkie lenistwo na działce u znajomych pod miastem. Rozejrzymy się za możliwościami, gdyż okaże się, nie obciążając nadmiernie kieszeni, możemy naprawdę sympatycznie spędzić czas.

Półkolonie i zorganizowany wypoczynek

Bezpieczną opcją zapewnienia dziecku opieki są półkolonie. Zazwyczaj trwają od 8 do 16, w dni robocze, dzięki czemu w czasie, gdy jesteśmy w pracy, nasze dziecko przebywa pod opieką wykwalifikowanego personelu. Obecnie oferta jest bardzo zróżnicowana, znaleźć można np. turnusy małego inżyniera, utrzymane w klimacie Harry’ego Pottera i wiele innych. Ogólnopolska sieć Edun proponuje wakacje z językiem angielskim. Jak mówi Miłosz Zazulak, koordynator firmy: „W czasie półkolonii dzieci mają około 8 godzin angielskiego tygodniowo, wszystko utrzymane w zabawowej konwencji, dzięki czemu dzieciaki nie mają wrażenia, że chodzą do szkoły. Bardzo im się podoba ta formuła, wiele dzieci do nas wraca, a rodzice chwalą urozmaicony program”. Więcej o półkoloniach w Edun przeczytasz tutaj: http://edun.pl/wakacje/polkolonie-letnie.html. Jedynym minusem takiej formy wypoczynku jest to, że koszt może być dość spory.

Pomoc przyjacielska lub rodzinna

Zorganizować czas dzieciom mogą też członkowie rodziny lub przyjaciele. Dzieci w czasie wakacji mogą przebywać pod opieką dziadków lub wujostwa, jeśli mamy taką możliwość. Warto także porozmawiać ze znajomymi, zwłaszcza, jeśli mamy dzieci w podobnym wieku, można im wtedy zorganizować czas wspólnie.

Nie dajmy się zwariować

Planując dziecku wakacje warto sobie przypomnieć, jak nasze pokolenie spędzało ten czas. Pamiętasz całe dnie na podwórku, zabawy w wojnę, wiszenie na trzepaku i podjadanie dzikich jabłek? Może warto wypuścić własne dziecko spod klosza i dać mu choć w wakacje dać posmakować podobnego życia wraz z rówieśnikami?

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top