Bóle pleców

Jak radzić sobie z bólem pleców

Ból pleców jest uważany za przewlekły, jeśli trwa trzy miesiące lub dłużej. Może przychodzić i odchodzić, często przynosząc chwilową ulgę, a następnie frustrację. Radzenie sobie z przewlekłym bólem pleców może być szczególnie trudne, jeśli nie znasz przyczyny.

Najczęstsze przyczyny przewlekłego bólu pleców

Przewlekły ból pleców jest zwykle związany z wiekiem, ale może również wynikać z wcześniejszego urazu. Najczęstsze przyczyny to:

  • Zapalenie stawów kręgosłupa – stopniowe przerzedzenie chrząstki wewnątrz kręgosłupa
  • Zwężenie kręgosłupa – zwężenie kanału kręgowego, które może prowadzić do bólu nerwów
  • Problemy z dyskiem, takie jak przepuklina lub wybrzuszenie dysku
  • Zespół bólu mięśniowo-powięziowego – niewyjaśniony ból i tkliwość mięśni

W niektórych przypadkach trudno jest wskazać przyczynę przewlekłego bólu pleców. Jeśli twój lekarz od kręgosłupa wyczerpał wszystkie opcje diagnostyczne, czas zasięgnąć drugiej opinii specjalisty od bólu pleców. Ważne jest, aby nie podejmować pośpiesznych decyzji lub poddawać się rozległym procedurom medycznym, dopóki nie zostanie ustalone źródło bólu. Nie tylko nie mogą pomóc; mogą pogorszyć ból.

Jeśli źródło bólu nie jest znane lub nie można go wyleczyć, najlepszym rozwiązaniem może być współpraca z lekarzem w celu zmniejszenia nawrotów i umożliwienia opanowania bólu za pomocą zabiegów niechirurgicznych.

Nie chirurgiczne leczenie przewlekłego bólu pleców


Fizykoterapia

Ćwiczenia są podstawą leczenia przewlekłego bólu pleców. Jest to jeden z pierwszych zabiegów, który powinieneś wypróbować pod nadzorem fizjoterapeuty i lekarza od kręgosłupa. Jednak ten sam zestaw ćwiczeń nie działa dla wszystkich. Ćwiczenia muszą być dostosowane do konkretnych objawów i stanu. Utrzymanie rutyny ćwiczeń w domu to także duża część sukcesu.

Fizjoterapia przewlekłego bólu pleców może obejmować:

  • Przekształcanie postawy
  • Testowanie granic tolerancji bólu
  • Ćwiczenia rozciągające i elastyczne
  • Ćwiczenia aerobowe
  • Wzmocnienie rdzenia

Uwaga i medytacja

Przewlekły ból pleców obciąża zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Aby poradzić sobie z frustracją, drażliwością, depresją i innymi psychologicznymi aspektami radzenia sobie z przewlekłym bólem, możesz zostać skierowany do psychologa rehabilitacji. Ten specjalista może zalecić medytację, jogę, tai chi i inne strategie poznawcze i relaksacyjne, aby nie skupiać się na bólu.

Dieta

Niektóre diety są wysoce zapalne, szczególnie te bogate w tłuszcze trans, rafinowane cukry i przetworzoną żywność. Skonsultuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy Twoja dieta może przyczyniać się do przewlekłego bólu pleców i jak możesz go zmienić. Utrzymanie zdrowej wagi może również pomóc zmniejszyć ból pleców poprzez zmniejszenie nacisku na kręgosłup.

Modyfikacje stylu życia

Kiedy odczuwasz przewlekły ból, ważne jest, aby zaakceptować swoje ograniczenia i dostosować się. Zrób sobie przerwę podczas koszenia trawnika lub wybierz się na kilka wycieczek, niosąc artykuły spożywcze. Zwróć uwagę na działania, które nasilają ból i unikaj go, jeśli to możliwe. Może to nie tylko pomóc w lepszym samopoczuciu pleców, ale także zapobiec postępowi choroby podstawowej. Kolejną ważną zmianą stylu życia, której należy spróbować, jest rzucenie palenia. Nikotyna jest naukowo znana z tego, że akcentuje ból i opóźnia gojenie.

Zabiegi oparte na iniekcji

Do przewlekłego bólu pleców dostępne są bloki nerwowe, znieczulenia zewnątrz oponowe steroidowe, ablacje nerwów i inne rodzaje procedur opartych na iniekcjach. Są one stosowane, gdy źródło bólu jest znane i czasami może pomóc w wykluczeniu pewnych przyczyn, jeśli leczenie nie działa. Zastrzyki mogą zatrzymać lub złagodzić ból na pewien okres czasu, ale nie są przeznaczone do długoterminowych rozwiązań i nie powinny być stosowane osobno.

Alternatywne zabiegi

Akupunktura, masaż, terapia biofeedback, laseroterapia, elektryczna stymulacja nerwów i inne niechirurgiczne zabiegi kręgosłupa również mogą mieć znaczenie w przypadku przewlekłego bólu pleców. Porozmawiaj ze specjalistą kręgosłupa na temat alternatywnych metod leczenia, które mogą być dla Ciebie korzystne.

Zabiegi farmakologiczne

Środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zwiotczające mięśnie i inne leki mogą być stosowane w celu kontroli przewlekłego bólu pleców. Jednak większość ma niepożądane skutki uboczne i nie są przeznaczone do długotrwałego stosowania.

Leki opioidowe zasadniczo nie powinny być stosowane, jako pierwsza, jedyna lub długoterminowa linia leczenia przewlekłego bólu pleców. Wiele z nich uzależnia i nie zajmuje się podstawową przyczyną bólu. Opioidy powinny być przepisywane tylko po dokładnym badaniu przez specjalistę i jeśli inne leki nie przyniosły ulgi. Jeśli będziesz musiał polegać na opioidach, pora zasięgnąć drugiej opinii.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top