klasa szkolna

Jak przygotować ucznia szkoły podstawowej na rok szkolny 2019/2020?

Każdy nowy rok szkolny to ogromne wyzwanie dla ucznia i jego rodziców. W końcu to oni są odpowiedzialni za właściwe przygotowanie wyprawki szkolnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku uczniów młodszych klas, którzy najbardziej przeżywają pójście do szkoły. Z tego powodu istotne jest przygotowanie się na nadchodzący rok szkolny. Jak to zrobić? Jak ułatwić dziecku start?

Wspólnie przygotujcie wyprawkę

Dobrym pomysłem jest wspólny zakup niezbędnych artykułów szkolnych. Pozwól dziecku na odrobinę swobody i niech samo wybierze dla siebie piórnik, czy plecak. Oczywiście bądź w pobliżu i służ dobrą radą, ale jednak nie podejmuj ostatecznej decyzji bez zgody dziecka. To ono będzie użytkownikiem zakupionego przedmiotu, więc musi czuć się z nim dobrze. Przedmioty kupione do szkoły powinny zachęcać dziecko do korzystania z nich. Wtedy, z niecierpliwością będzie oczekiwać na rozpoczęcie roku szkolnego.

Listę, co powinno znaleźć się w wyprawce szkolnej ucznia, można znaleźć zazwyczaj na stronie internetowej placówki lub w jej budynku. Ważne jest, by przy zakupach sugerować się wyłącznie aktualną listą, bo najlepiej odpowiada ona wymaganiom pedagogów z konkretnej szkoły. Zwróć też uwagę na ilości poszczególnych artykułów.

Powspominaj

Jeśli twoje dziecko boi się szkoły, bo pójdzie do niej pierwszy raz lub nie chce wracać do szkolnych obowiązków, to zaproponuj mu wspólne oglądanie zdjęć. Pokaż, że rodzice, dziadkowie, czy starsze rodzeństwo też chodziliście do szkoły. Taka jest po prostu kolej rzeczy i nie ma w tym nic strasznego. Opowiedz kilka anegdot z własnych szkolnych lat. Udowodnij, że szkoła nie jest straszna, a nauka to okazja do dobrej zabawy. Zaznacz, że w szkole spotkałeś wielu dobrych przyjaciół, z którymi bawiłeś się po lekcjach na podwórku. To ważne, bo zachęcisz dziecko do nawiązywania relacji z rówieśnikami oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Rozmawiaj

Wielu rodziców zapomina o znaczeniu szczerej rozmowy. Dziecko w wieku szkolnym dużo rozumie i ma prawo obawiać się nieznanego lub czuć niechęć do przymusu. Z tego powodu cenna jest rozmowa. Wytłumacz dziecku, kim jest uczeń oraz dlaczego bycie nim jest przywilejem. Wyjaśnij, jakie ma obowiązki. Możesz porównać je do pracy zawodowej. Skoro dorośli chodzą do pracy, to jej odpowiednikiem dla dzieci jest właśnie szkoła. Koniecznie w rozmowie wspomnij dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć i w razie jakichkolwiek obaw ma się do Ciebie zgłaszać. W końcu rozwiązań problemów najlepiej szuka się wspólnie.

Pamiętaj jednak o pozytywnym nastawieniu. Rozmowa ma być sympatyczna i lekka. Nie dzieje się nic złego. Nie ma powodu do stresu. Nawet jeśli Twoje dziecko idzie dopiero do pierwszej klasy, a Ty nie możesz uwierzyć, gdzie zniknął Twój berbeć w pieluchach, uśmiechaj się promiennie. Oczywiście, że pierwsza klasa to przełom w życiu ucznia i jego rodziców oraz źródło ogromnego niepokoju. Nie pozwól jednak, by Twój strach dotarł do dziecka. Rodzic nigdy nie powinien tracić zimnej krwi. Nie martw się i bądź dumny z nowego ucznia.

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top