stres

Jak ograniczyć stres po urlopie i spokojnie wrócić do obowiązków zawodowych?

Dla wielu pracowników okres wakacyjny to nie tylko możliwość odpoczynku, ale też stres związany z powrotem do obowiązków zawodowych. Zwłaszcza gdy oznacza to nadrabianie zaległości po powrocie i przekonanie, że pozwoliło się sobie samemu na „zbyteczny luksus”…

Urlop + stres. Czy można inaczej?


Presja związana z powrotem do obowiązków zawodowych powoduje, że często nie można w pełni cieszyć się z urlopu, a zwłaszcza jego ostatnich dni, kiedy myślami wiele osób już jest w pracy. Przytłaczająca myśl o nadrabianiu zaległości sprawia, że pojawia się nerwowość. Psychologowie wskazują, że nie jest to właściwe, ponieważ tylko wypoczęci ludzie mogą rozwijać się zawodowo. Edyta Zając – psycholog uważa, że czasami konieczne jest wręcz „zmuszanie się do wypoczynku”. Jak pisze: „wypoczynek nie jest dramatem i czymś, co może odebrać Ci szansę na rozwój zawodowy. Wręcz przeciwnie! Osoby, które potrafią odcinać się od pracy, rzadziej wypalają się i nie chcą po prostu rezygnować z pracy. Jeśli będzie Ci towarzyszyć przeciążenie (a tak się dzieje, gdy się pracuje podczas urlopu), zwariujesz”.

Wypoczynek, który się nie należał…?


Badania dowodzą, że wiele osób uważa, że wypoczynek był przywilejem, który… się nie należał. To zaś stanowi źródło stresu po powrocie do pracy. Dotyczy to zwłaszcza pracowników korporacji, którzy są silnie zestresowani, ponieważ praca stanowi dla nich priorytet. To odzwierciedla ideę, jaka panuje w takich miejscach. Stąd też pojawiające się przekonanie, że pozwolili sobie na „zbędny luksus” w postaci urlopu – zwłaszcza takiego, który trwał np. kilkanaście dni.
Psychologowie wskazują, że takie podejście jest błędne, a urlop jest należnym wypoczynkiem. To nie przywilej, ale część zawodowej codzienności, z której nie powinno się rezygnować.

Ciesz się z wypoczynku i planuj działania po nim!


Jeśli wypoczynek był udany i w pełni satysfakcjonujący – to najlepsza droga do ograniczenia stresu po powrocie. Warto też zadbać o mądry podział obowiązków po zakończeniu go. Można np. usiąść, napisać na kartce priorytety, wymienić najważniejsze rzeczy, które trzeba wykonać, a także te, które mogą poczekać. Pomocny będzie kalendarz, który umożliwi planowanie i pozwoli rozłożyć zakres obowiązków. Dlaczego to takie ważne?


Po powrocie z wakacji może okazać się, że stres dopadnie nas już w pierwszej chwili po rozpoczęciu pracy. Widok nawału obowiązków, jakie zgromadziły się w czasie naszej nieobecności może niepokoić. Ale wówczas warto usiąść, przemyśleć je i podzielić na terminy do realizacji. Wówczas zrozumiemy, że mamy do wykonania np. nie dziesięć rzeczy, ale dwie dziennie przez najbliższy tydzień. Pomiędzy nimi być może znajdziemy też czas na bieżące sprawy, na wypicie kawy i np. posprzątanie zalegających dokumentów na biurku. Tym samym powoli, bez stresu, wrócimy do równowagi w życiu zawodowym, nie obawiając się, że mamy zbyt wiele na głowie.

Bibliografia:

  1. Edyta Zając, "Jak wypoczywać podczas urlopu?", cyt. za: https://edytazajac.pl/jak-wypoczywac-podczas-urlopu/.
  2. Tristan Elizabeth Gribbin, "Jak zminimalizować stres przed i po urlopie?", cyt. za: https://www.hbrp.pl/b/jak-zminimalizowac-stres-przed-i-po-urlopie/P10VuDkIC?

Posted by:

Marcin

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top