Mama i dziecko

Jak nie krzyczeć na dziecko?

Krzyk jest niepotrzebny! Wiele badań pokazało jego nieskuteczność. Dziecko szybciej wykona nasze polecenie, kiedy będzie wiedziało, o co chodzi. Nie wykona też wszystkiego od razu, w czym niewiele różni się od dorosłych. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że przemoc werbalna (wyzwiska, krzyk, wrzask) jest tak samo niedopuszczalna, jak przemoc fizyczna. Jak jednak nie krzyczeć na dziecko, kiedy kończy nam się cierpliwość? Przedstawiamy 5 sprawdzonych metod!

1. Uwierz, że krzyk nie popłaca

To pierwszy sposób, żeby powstrzymać się od krzyku. Wyobraź sobie, że coś zrobiłeś źle. Nagle do pokoju wpada ktoś, kto krzyczy. Nie możesz mu przerwać, nie możesz się wytłumaczyć, jego wściekłość odbiera Ci głos. Miło? No właśnie! Podobne, ale zwielokrotnione emocje odczuwa dziecko, na które się krzyczy. Oczywiście są sytuacje, w których krzyk można usprawiedliwić, ponieważ ma funkcję ostrzegawczą: maluch wbiegł na czerwone światło, wsadził palec do kontaktu…zastanów się jednak, czy w niektórych sprawach nie lepiej jest porozmawiać, zamiast krzyczeć? Dziecko na pewno szybciej założy skarpetkę, kiedy wytłumaczysz mu, o co chodzi, niż kiedy zaczniesz wrzeszczeć!

2. Policz zielone kaczki

Albo cokolwiek innego, co Cię rozśmieszy. Często podnosimy głos w sytuacjach błahych. Wybicie się z rutynowych reakcji można osiągnąć…uśmiechem. Kaczki, pończochy, damskie majtki, wiertarka…znajdź coś, co będzie na tyle abstrakcyjne, że mimowolnie wywoła Twój uśmiech! Trudno krzyczeć, kiedy jest nam do śmiechu!

3.Wyjdź

Czasami jest to najprostszy i najszybszy sposób, żeby nie krzyknąć. Dopiero, kiedy ochłoniesz wróć i zarządź np. sprzątanie rozsypanych przedmiotów, wytarcie plamy, albo jeszcze raz wytłumacz, czemu jakieś zachowanie pociechy było Twoim zdaniem niedopuszczalne.

4. Traktuj dziecko jak dorosłego

Oczywiście jesteś za nie odpowiedzialny, różni się od Ciebie, jest dużo młodsze. Ale w rozmowie z nim traktuj je poważnie. Jeśli myślisz jak nie krzyczeć na dziecko wyobraź sobie, że jest w Twoim wieku. Czy dalej podniósłbyś głos? Jeśli tak – krzycz. Ale uwierz nam na słowo – większość dorosłych nie krzyczy na innych, dlatego, że coś wypadło im z rąk, albo z powodu źle zadanego pytania.

5. Zawołaj partnera

Jeśli jakaś sytuacja przerasta Cię i masz serdecznie dosyć zawołaj partnera. Niech on przez chwilę zajmie się konfliktem a Ty usiądź i zrób coś, na co masz ochotę, choćby odsapnij przy Facebooku. Najczęściej wyprowadzają nas z równowagi rutynowe czynności, a przecież przy ubieraniu, kąpaniu, czy gotowaniu nie jesteśmy niezastąpieni.

Pamiętaj, że krzyk jest formą przemocy. Jeśli nie umiesz znaleźć swojego sposobu na krzyk i czujesz, że nie masz nad nim kontroli, warto zbadać krew. Niedobory magnezu są częstą przyczyną nerwowości. Jeśli myślisz, ze problem leży głębiej, nie wstydź się i porozmawiaj z psychologiem. Wcześniejsze pokolenia inaczej wychowywały dzieci. Krzyk, a nawet bicie były na porządku dziennym. Niektóre z tych wzorów mamy zakodowane. Żeby odkodować taki zły schemat potrzeba pracy i cierpliwości. Czy jest ktoś, kto bardziej zasługuje na naszą pracę niż dzieci?

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top