twarożek i ważywa

Fazy diety dukana

Dieta Dukana to niewątpliwie jedna z najbardziej skutecznych, a tym samym najbardziej popularnych kuracji odchudzających ostatnich lat. Dieta jest bezpieczna, nowatorska i składa się z czterech faz. Nie wszystkie fazy diety Dukana są tak samo łatwe do przebrnięcia.

Pierwsze dwie są bardziej restrykcyjne z czego pierwsza jest tą, która wymaga od osoby odchudzającej się najwięcej samozaparcia. Jest to etap raczej trudny, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonujący, ponieważ to właśnie w tym etapie się chudnie. I to szybko albo wręcz błyskawicznie, zwłaszcza na początku. W okresie tym można spożywać wyłącznie czyste proteiny czyli białka. Nie wszystkie jednak są dozwolone. Niektóre trzeba z diety wykluczyć ze względu na zawartość zbyt dużej ilości tłuszczu np. mięso wieprzowe czy też skrobi np. warzywa strączkowe. Jeść można za to ryby, jajka, owoce morza, chudy nabiał i niektóre części mięsa wołowego, cielęciny i koniny oraz drób.

Druga faza pozwala na wprowadzenie niektórych warzyw dzięki czemu posiłki stają się bardziej urozmaicone i łatwiejsze do przygotowania. W tym okresie się raczej nie traci na wadze, a nieraz nawet tyję co absolutnie nie powinno budzić przerażenia. Te dwie fazy diety Dukana stosuje się naprzemiennie aż do uzyskania zamierzonego rezultatu.

Dwie ostatnie fazy to już fazy utrwalania wagi – trzecia nazywana fazą utrwalania wagi oraz czwarta faza czyli faza stabilizacji.
Faza trzecia trwa długo, gdyż liczy sobie po 10 dni na każdy utracony kilogram. W czasie tego etapu jada się czyste proteiny, warzywa dozwolone w drugiej fazie kuracji, niektóre owoce, sery, pieczywo pełnoziarniste oraz dwa razy w tygodniu dania z zawartością skrobi np. makaron.

Czwarta faza trwa przez całe życie i pozwala na pełną dowolność komponowania posiłków z tym, że obowiązkowo należy jadać otręby owsiane. Trzeba też narzucić sobie obowiązek spożywania raz w tygodniu tylko samych protein. I tych zasad trzeba bezwzględnie przestrzegać.

W trakcie trwania diety Dukana nie należy spożywać cukru ani tłuszczu. Wszystkie potrawy trzeba więc smażyć na grillu albo na patelni teflonowej. Trzeba też pamiętać o tym, że spożywanie dużych ilości białka obciąża nerki i aby zapobiec komplikacjom z ich strony należy wypijać co najmniej 1, 5 litra płynów dziennie. Najlepiej wody.

Dieta jest skuteczna, ale trzeba mieć świadomość, że tylko wtedy uzyskany efekt będzie trwały, gdy przejdzie się po kolei wszystkie fazy diety Dukana. Przerwanie diety np. po drugiej fazie spowoduje powrót wszystkich utraconych kilogramów czyli efekt jojo.

Warto także zobaczyć inne nasze artykuły związane z dietą dukana: http://carta-blanca.com.pl/dieta-dukana/ i artykuł na temat bezpieczeństwa dla zdrowia podczas zrzucania wagi: http://carta-blanca.com.pl/co-robic-by-dieta-byla-bezpieczna-dla-zdrowia/

Posted by:

Goldi

3 komentarze

  1. Beata -  28 marca 2016 - 16:44

    A mnie udało się zrzucić 10kg bez żadnej wymyślnej diety. Po prostu żadnych słodyczy, żadnych ciast, żadnych ziemniaków i białego ryżu do obiadu, dużo warzyw, nabiału (ale chudego), zupy, trochę mięsa, wędlin (ale chude!) i ograniczenie do 1000-1200 kcal dziennie, do tego spacery, trochę ćwiczeń w domowym zaciszu. Jestem z siebie dumna!
    Polecam świetnego pomocnika w tej ciężkiej drodze: http://www.fatsecret.pl/
    Używam aplikacji na telefon, połączonej z kontem na fatsecret, która działa jako wyjątkowo skuteczny hamulec. Po paru tygodniach już bez sprawdzania znam kaloryczność większości potraw.

    Odpowiedz

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top