Spojrzenie

Fakty na temat zaćmy – infografika

Do najczęściej występujących chorób oczu w starszym wieku z pewnością można zaliczyć zaćmę. Zaćma to degeneracyjne zwyrodnienie soczewki oka pod postacią jej postępującego zmętnienia i twardnienia. W wyniku tych zmian soczewka uniemożliwia właściwe powstawanie obrazu na siatkówce. Obraz jaki widzimy staje się niewyraźny i zamazany. Brak odpowiedniej diagnostyki i leczenia nieuchronnie prowadzi do ślepoty. Jest to bardzo ważny problem cywilizacyjny.

W Polsce prawie milion osób choruje na zaćmę. Co roku wykonywanych jest około 200 tyś. operacji usunięcia zaćmy. Liczne prace naukowe dotyczące zabiegów usunięcia zaćmy mówią o 99 % skuteczności tego zabiegu i znikomej liczby powikłań w postaci 0,5%. Te liczby przekonują nas o bezpieczeństwie przeprowadzanej procedury i skłaniają wiele osób chorujących na tą przypadłość na poddanie się operacji.

Można powiedzieć , że zaćma to choroba populacyjna. Prawie 70 % osób w wieku po 70 roku życia choruje na zaćmę. Z pewnością ta liczba będzie rosła, ponieważ nasze społeczeństwo wyraźnie się starzeje.

zaćma - infografika

Jest wiele czynników , które przyczyniają się do rozwoju zaćmy. Wiek , na który niestety nie mamy wpływu wydaje się najważniejszym czynnikiem ryzyka. Pozostałe , które możemy kontrolować i wyeliminować to: cukrzyca, urazy oka, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak ochrony oka przed promieniami UV, nadczynność tarczycy, niektóre leki.

Do początkowych objawów choroby można zaliczyć stopniowe pogorszenie ostrości widzenia. Często zaczyna się od problemów z dobraniem odpowiednich okularów korekcyjnych. Pierwszym symptomem, który może naprowadzić na rozwijającą się chorobę jest zjawisko olśnienia przy patrzeniu na źródło światła oraz zmniejszenie ostrości widzianych barw. Z czasem obraz widziany przez chorego staje się coraz bardziej mętny.

Jak najszybciej należy się zgłosić do lekarza okulisty. Wiele starszych osób obawia się rozszerzonej diagnostyki oraz procedur leczniczych. Nic bardziej mylnego . Operacja usunięcia zaćmy to jeden z bardziej bezpiecznych zabiegów w okulistyce. Trwa jedynie 20 minut , jest bezbolesny, pacjent opuszcza szpital tego samego dnia. Nie wymaga znieczulenia ogólnego, hospitalizacji, nie występują powikłania związane z narkozą. Zabieg obarczony jest bardzo małym ryzykiem komplikacji. Wykonywany przez doświadczonego lekarza specjalistę jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób chorujących na zaćmę. W dzisiejszych czasach zabieg operacyjny jest metodą z wyboru jeżeli chodzi o leczenie tej choroby.

Podczas zabiegu usuwana jest stara zmętniała soczewka za pomocą fakoemulsifikatora i wszczepiana jest nowa sztuczna wewnątrzgałkowa soczewka jednoogniskowa . Pozwala to na usunięcie przyczyny choroby. Poprawa widzenia występuje od pierwszych dni po zabiegu. Efekt jest prawie natychmiastowy. Ta rewolucyjna metoda lecznicza pozwala pacjentowi odzyskać wzrok z młodości i znów cieszyć się głębią kolorów i ostrością widzianych obrazów.

Dzisiejsza medycyna pozwala nam nie tylko usunąć przyczynę zaćmy, ale również wszczepić soczewkę , która będzie korygowała wady wzroku pacjenta. Na rynku dostępne są tzw. ponadstandardowe soczewki wewnątrzgałkowe wieloogniskowe i toryczne, które zarazem korygują astygmatyzm, stożek rogówki, przywracają zdolność widzenia do dali i do bliży lub eliminują konieczność zakładania okularów do czytania. Standardem leczenia w polskich placówkach służby zdrowia są soczewki jednoogniskowe , ponieważ tylko takie są refundowane przez NFZ. Pozwalają one na prawidłowe widzenie w dali natomiast jest konieczność noszenia okularów do bliży ( do czytania). Soczewki wieloogniskowe lub toryczne dostępne są w ofercie prywatnej na życzenie pacjenta. Wizyta kontrolna jest obowiązkowym elementem procedury leczniczej. Każdy pacjent powinien być zbadany 24 h i tydzień po zabiegu. Rekonwalescencja jest krótka , trwa około 2 tygodni. Zabieg operacji usunięcia zaćmy jest szeroko dostępny. Wiele placówek medycznych oferuje wysoki standard leczenia oraz doświadczonych specjalistów. Dzięki temu coraz więcej osób chorujących na zaćmę jest skutecznie i bezpiecznie leczonych.

Dowiedz się więcej na temat zaćmy na www.alfamedycyna.pl

Posted by:

Goldi

1 Comment

  1. Pablo -  15 maja 2015 - 22:22

    Bardzo niefajna choroba, na szczęście obecnie medycyna radzi sobie z nią bardzo dobrze.

    Odpowiedz

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top