dziecko z psem

Dogoterapia, czyli o roli pupila w rozwoju dziecka

Na rozwój dziecka wpływa bardzo wiele elementów i czynników, które w całym tym procesie odgrywają bardzo istotną rolę. Jednym z nich jest kontakt ze zwierzętami. Powszechnie uważa się, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, okazuje się, że dotyczy to także dzieci.

Dobry kontakt Twojej pociechy z czworonogiem pozytywnie wpływa na rozwój społeczny i emocjonalny, uczy dziecko wrażliwości, szacunku, a przede wszystkim odpowiedzialności zarówno za ludzi jak i zwierzęta.

Kontakt z psem, w postaci zajęć dogoterapii, wykorzystywany jest również w celach terapeutycznych, między innymi w procesie leczenia autyzmu, zaburzeń emocjonalnych dzieci oraz w leczeniu dziecięcego porażenia mózgowego. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o dogoterapii i dlaczego tak ważna jest obecność pupila w życiu dziecka.

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia jest metodą, która przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych borykających się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi jak i innymi poważnymi zaburzeniami. Korzystać z niej mogą osoby niepełnosprawne jak i pełnosprawne. W przypadku dzieci, najczęściej wykorzystywana jest w leczeniu niepełnosprawności fizycznej i psychicznej, autyzmu, ADHD, zespołu Downa i innych schorzeń, ale bardzo często bywa stosowana także w zwalczaniu różnych problemów społecznych dzieci, jak zaburzony kontakt z rówieśnikami, trudne relacje z rodzicami oraz trudności w nauce.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tej metody: terapeutyczną, edukacyjną i rekreacyjną. W rzeczywistości dogoterpia okazuje się być pomocna naprawdę w wielu różnych sytuacjach, bez względu na poziom zaawansowania trudności dziecka. Zajęcia z udziałem psa świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci, które marzą o własnym pupilu, ale z różnych przyczyn nie mogą go posiadać, które potrzebują większej aktywności fizycznej lub mają problemy w kontaktach z innymi ludźmi, są zbyt mało pewne siebie, mają problemy z zaufaniem. Bliski kontakt z czworonogiem doskonale zaspokaja potrzebę miłości, pełnej akceptacji i świetnie motywuje do działania, rozwoju i nauki.

Dogoterpia jest metodą, która idealnie dopasowuje się do problemów dzieci. Odpowiednio prowadzone zajęcia w przypadku dzieci nadpobudliwych pozwalają na ich wyciszenie, uspokojenie i wzmocnienie koncentracji, natomiast w przypadku dzieci z zaburzeniami lękowymi, pomagają otworzyć się emocjonalnie. Zajęcia przeprowadzane z udziałem psów przynoszą dzieciom mnóstwo przyjemności i sprawiają, że maluchy z wielką radością podejmują zalecane ćwiczenia. Zajęcia mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo, a ich forma uzależniona jest od rodzaju rezultatów, które przy ich pomocy mają zostać osiągnięte.

Zalety kontaktu dziecka z czworonogiem

Tak, jak już wspominaliśmy, kontakt dziecka z pupilem jest ważny nie tylko w przypadku występowania u niego różnego rodzaju zaburzeń. Bliska relacja z czworonogiem bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dzieci i pomaga im lepiej funkcjonować. Przede wszystkim pozwala na rozwój aktywności fizycznej, wspomaga rozwój koordynacji. Jest doskonałym sposobem na zachęcenie dziecka do większej ilości ruchu – zabawa z psem w tym zakresie sprawdza się idealnie i sprawia maluchowi ogromną frajdę.

Poza tym, kontakt z czworonogiem miedzy innymi pobudza zmysły dziecka, które z wielką uwagą obserwuje zachowanie psa, wspiera rozwój mowy (maluch próbuje wydawać psu polecenia), pozwala na większą otwartość na relacje najpierw ze zwierzętami, a później, dzięki wzmocnieniu poczucia pewności siebie, także z rówieśnikami. Uczy samodzielności i odpowiedzialności, skutecznie zmniejsza lęki i obawy, relaksuje, pomaga wyrażać emocje – maluch podczas zabawy z psem jest całkowicie szczery i nie boi się głośno wyrażać swoich uczuć na przykład głośno się śmiejąc. Dogoterapia zwiększa poczucie bezpieczeństwa, kształtuje spostrzegawczość, rozwija opiekuńczość, wycisza zachowania agresywne.

Jak łatwo zauważyć, rola, jaką odgrywa kontakt z psem w rozwoju każdego dziecka, jest naprawdę ogromna. Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na posiadanie własnego pupila. Jednak o zajęciach dla swojego dziecka prowadzonych z udziałem psów warto pomyśleć. Mogą one okazać się bardzo wartościowe nie tylko w przypadku występowania różnorakich zaburzeń, ale także w zapobieganiu ich występowaniu.

Jeśli zauważysz, że Twój maluch ma problemy w kontaktach z rówieśnikami lub jest zamknięty w sobie, ma problemy ze spontanicznym wyrażaniem swoich emocji, powinnaś się nad nimi mocno zastanowić. Poza pozytywnym wpływem na rozwój Twojego dziecka, kontakt z pupilem z całą pewnością dostarczy mu mnóstwa radości i powodów do uśmiechu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Enfamil.pl

Posted by:

Marcin

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to Top