Dieta Dukana

Dieta Dukana należy do bardzo popularnych sposobów odchudzania się. Nazwa diety pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza Pierra Dukana. Internista specjalizujący się w dietetyce wymyślił sposób na bezbolesne i szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów. W swojej książce „Nie potrafię schudnąć” zamieścił reguły tego innowacyjnego sposobu odżywiania się.

Dieta składa się z czterech faz. Pierwsza, uderzeniowa faza wymaga rezygnacji z większości produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Taka zmiana jest dla części osób trudna do zaakceptowania i często rezygnują oni z dalszego procesu odchudzania. Pierwszy dzień stosowania diety może wydać się trudny. Organizm musi mieć czas na przyzwyczajenie się do nowych zasad żywieniowych. Podczas pierwszego etapu należy spożywać jedynie białko, czyli chude mięso, odtłuszczony nabiał, ryby. Dukan opracował całą listę produktów dozwolonych podczas tej najczęściej 5-dniowej fazy. Drugiego dnia możemy odczuwać zmęczenie. To normalne. Nie należy wówczas podejmować dużego wysiłku fizycznego. Kilka kolejnych dni powinno przynieść poprawę naszego stanu. Długość trwania tego etapu zależy od naszego wieku i od ilości kilogramów do zrzucenia. I tak przy zrzucaniu 5 kilogramów faza ta może trwać jeden dzień, a przy chęci pozbycia się 15 kilogramów tych dni musi być pięć. Aby łagodniej przechodzić trudne chwile należy pić dużo wody mineralnej.

Kolejnym krokiem jest faza naprzemienna. Tutaj waga może spadać nieco wolniej niż podczas pierwszego etapu. Nie należy się tym przejmować. Jest to normalne. Organizm zatrzymuje wodę i zaczyna się bronić przed utratą wagi. Ścisłe trzymanie się zasad żywieniowych będzie powodowało dalsze chudnięcie. Należy spożywać na przemian warzywa i proteiny. I tutaj również Dukan sporządził listę dozwolonych produktów i warzyw, która zawiera 100 pozycji. Nie wszystkie bowiem warzywa można jeść. Według twórcy diety rytm naprzemienny może być następujący: 1 dzień protein, 1 dzień protein i warzyw, 5 dni protein i 5 dni protein i warzyw. Czas trwania tego etapu utrzymuje się do osiągnięcia pożądanej wagi.
Podczas tej fazy możemy odczuwać zniechęcenie. Nie należy się jednak poddawać.

Po uzyskaniu wymarzonej wagi nie możemy osiąść na laurach. Zaczyna się więc etap utrwalający. Jest to istotny czas, bo nasz organizm na nowo musi się przyzwyczaić do bardziej urozmaiconego sposobu odżywiania. Nie będzie to jednak całkowity powrót do dawnego menu. Słodycze i tłuste potrawy muszą odejść w zapomnienie. Dozwolone są jednak makarony, duża ilość owoców, produkty pełnoziarniste. Tutaj może nastąpić efekt jo-jo. Jest to jednak przejściowe, ponieważ organizm po utraceniu zapasów chce je znowu zmagazynować. Okres trwania tego etapu jest uzależniony od ilości zrzuconych kilogramów podczas etapu pierwszego. Jeden utracony kilogram odpowiada dziesięciu dniom trzeciej fazy diety.

Czwarta faza to okres ostatecznej stabilizacji. Czas trwania nie został ściśle określony. Nowo obowiązujące zasady żywienia powinny stać się naszym nawykiem, a wówczas będziemy mogli cieszyć wymarzoną sylwetką. Ta faza kuracji zawiera w sobie kilka zasad. Po pierwsze należy robić tzw. „proteinowe czwartki”. Chodzi tutaj o wybór jednego dnia w tygodniu, podczas którego skład spożywanych produktów będzie zbliżony do czystych protein. Celem powrotu do protein raz w tygodniu jest ochrona przed przytyciem. W tym dniu można jeść cielęcinę, królika, koninę, rostbef, polędwicę wołową, stek wołowy. Nie należy sięgać po jagnięcinę, antrykoty, żeberka cielęce czy wołowe. Jeśli tego dnia w naszym menu będzie drób, to należy wybrać filety z kurczaka czy indyka, perliczkę, przepiórkę. Generalnie wskazane jest spożywanie górnej części układu kurczaka. Zalecane ryby to np. tuńczyk w sosie własnym, halibut, dorsz, sola, turbot, dorada. Rezygnujemy natomiast z wędzonego łososia, sardynek, tuńczyka w oleju i makreli.

Ponadto trzeba zadbać o aktywność fizyczną. Dieta bez ruchu to połowiczny sukces.

Ostatnim wymogiem jest codzienne spożywanie trzech łyżek otrębów owsianych.

Sam Pierre Dukan na temat swojej diety dla TVP

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IOPIgYAUetU[/youtube]

Posted by:

Goldi

Related articles

Back to Top