Piękna Kobieta

Dermatochirurgia – w trosce o zdrowie twojej skóry

Chirurgia skóry obejmuje szereg zagadnień chirurgicznych związanych z leczeniem chorób skóry i usunięciem zmian w obrębie jej zdrowych tkanek za pomocą skalpela, elektrokoagulacji, lasera CO2 lub krioterapii. Potocznie zwana dermatochirurgią, łączy w sobie elementy dermatologii, chirurgii plastycznej, chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej skóry, a także flebologii – chirurgii naczyniowej.

Dermatochirurgia – profilaktyka i leczenie

Zabiegi z zakresu dermatochirurgii przeprowadzają odpowiednio przeszkoleni w zakresie chirurgii dermatolodzy, chirurdzy bądź chirurdzy plastycy związani z danym ośrodkiem. Tradycyjne metody pracy wykorzystujące skalpel, coraz częściej zastępuje nowoczesna chirurgia laserowa i wiele innych technik zaawansowanej terapii, jaką zawsze poprzedza szczegółowa konsultacja oraz diagnostyka. Wskazaniem do zabiegów dermatochirurgicznych są wszystkie zmiany skórne, jakie lekarz zakwalifikował do usunięcia, m.in.:

  • znamiona komórkowe, barwnikowe i inne atypowe zmiany,
  • brodawki łojotokowe, wirusowe (tzw. kurzajki) i płciowe (kłykciny kończyste)
  • zmiany w tkance podskórnej typu: kaszaki, włókniaki, tłuszczaki,
  • bliznowce,
  • żylaki kończyn dolnych.

W zakresie działań dermatochirurgii, m.in. w Klinice Sthetic wykonywana jest ponadto laserowa plastyka powiek (blefaroplastyka) – metoda, która w nieinwazyjny sposób usuwa niekorzystne objawy starzenia się górnej i dolnej powieki.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Brodawki, guzki, włókniaki, których liczba z wiekiem się zwiększa, to zmiany, jakie zwykle mają charakter łagodny, a ich usunięcie wykonuje się głównie ze wskazań estetycznych, szczególnie gdy pojawiły się w miejscach widocznych lub ze względu na ich drażnienie np. bielizną. Zmiany te wymagają konsultacji i wykwalifikowanej oceny w celu wykluczenia ich nowotworowego podłoża.  Od tego również zależy dalsza terapia, której metody przewidują: odparowanie laserem, elektrokoagulację, mrożenie, ścięcie lub wycięcie chirurgiczne, po którym część przypadków poddawana jest badaniu histopatologicznemu.

Znamiona barwnikowe (pieprzyki) to wrodzone nieprawidłowości skóry, najczęściej płaskie w formie plam barwnikowych lub grudek.  U niektórych osób są to szczególne znaki urody, u innych – defekt kosmetyczny. Większość zmian barwnikowych jest łagodna i tylko w rzadkich przypadkach ulega zezłośliwieniu. Ryzyko zachorowania zwiększają oparzenia słoneczne przed 15-tym rokiem życia. Ponieważ jednak czerniak może się rozwijać już z istniejących znamion melonocytowych ważna jest profilaktyka i badanie podejrzanych znamion dermatoskopem.

Dlatego każda zmiana w obrębie pieprzyka, taka jak: zmiana wielkości, kształtu, zabarwienia, czemu towarzyszy świąd czy bolesność, powinna być zweryfikowana przez lekarza specjalistę. W przypadku stwierdzenia podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka, jakie jest określone na podstawie badania dermatoskopowego, wczesne chirurgiczne usunięcie złośliwiejącego znamienia w bardzo wielu przypadkach ratuje życie – wyjaśnia dr Łukasz Łebkowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej, ekspert Kliniki Sthetic w zakresie diagnostyki i leczenia chirurgicznych zmian skórnych o charakterze guzów i zmian barwnikowych. Ponieważ ocena znamion jest niezwykle trudna, należy zachować szczególną ostrożność przy usuwaniu znamion barwnikowych i tu ogromną rolę odgrywa doświadczenie oraz wiedza lekarza. Większość znamion usuwana jest jedynie w celach kosmetycznych, jednak w przypadku znamion dysplastycznych, budzących jakiekolwiek podejrzenia, powinny być one usuwane chirurgicznie z niewielkim marginesem zdrowej skóry i przekazane do badań histopatologicznych – przekonuje specjalista.

Zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, a czas gojenia przewidziany jest na okres od tygodnia do dwóch. Po usunięciu skalpelem i założeniu szwów najczęściej pozostaje niewielka blizna, którą  można spłycić zabiegami laserowymi czy pielęgnacją domową odpowiednimi kremami np. ScarRepair.

Artykuł przygotowany we współpracy z: http://sthetic.pl/zabiegi/dermatochirurgia/

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top