dziecko niesione w chuście

Chusta dla dziecka – elastyczna czy tkana?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem chusty do noszenia dziecka, wtedy na początku musisz podjąć decyzję dotyczącą tego, z jakiego materiału powinna być ona wykonana. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele różnych chust dla niemowląt i nieco starszych dzieci. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na dwóch najpopularniejszych wariantach – chustach tkanych oraz elastycznych. Czym się różnią i kiedy warto wybrać określony rodzaj?

Chusty tkane

Są one wykonane z materiału mało podatnego na rozciąganie. Zwykle są tkane splotem skośno-krzyżowym, diamentowym albo żakardowym. Można kupić je jako bawełniane, a także z dodatkami, na przykład jedwabiem, konopiami czy wełną. Ze względu na fakt, że wykonane są na ogół z lekkiego materiału, są one doskonałe na cieple dni.

Można ją wiązać na kilkanaście sposobów, między innym na plecach, biodrze czy na brzuchu. Zakup tego typu chusty do noszenia dzieci, ze względu na niższą elastyczność materiału, polecane się osobom doświadczonym, które z wiązaniem chust radzą sobie bardzo dobrze.

Zalety chust tkanych:

  • pozawalają na noszenie dziecka w różnych pozycjach
  • może nosić je więcej niż jedna osoba
  • są uniwersalne i mogą służyć także jako kocyk czy hamak
  • są wytrzymałe i mogą służyć na długi czas

Wady chust tkanych:

  • wymagają umiejętności sprawnego wiązania i znajomości technik wykonywania różnych węzłów

Chusty elastyczne

Z kolei chusty elastyczne wykonane są z bardziej rozciągliwego materiału, co powoduje, że można wiązać je łatwiej – są one z tego powodu rekomendowane początkującym, którzy mają obawy, że nie pójdzie im to zbyt dobrze. Najczęściej produkowane są z bawełny o odpowiednio elastycznym splocie.

Warto pamiętać, że chusta elastyczna nie jest dla każdego. Ten rodzaj chust, zwykło się polecać najmłodszym dzieciom, do trzech, czterech miesięcy. Niestety, nie można wykonać z nimi wszystkich typów wiązań, na przykład na plecach czy na biodrze. Ponadto są bardziej narażone na rozciąganie, a tym samym szybko się zużywają.

Zalety chust elastycznych:

  • są łatwe w wiązaniu i mało czasochłonne
  • łatwo dopasowują się do sylwetki dziecka

Wady chust elastycznych:

  • nie nadają się do noszenia starszych dzieci
  • nie można wykonać z nich wiązania na plecach i biodrze
  • są bardziej podatne na zużycie

Posted by:

Goldi

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top