dziecko wśród zabawek

Bezpieczne dziecko – czy Twój dom jest przygotowany na malucha?

Dom, to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie, możemy wypocząć i po prostu być sobą. Maluchy również to odczuwają. I dlatego właśnie najintensywniej eksplorują otoczenie im najbliższe – czyli własne łóżeczko, pokój, a później cały dom. Czy Twój dom jest dobrze przygotowany na małego odkrywcę?

Wiesz jak najlepiej zabezpieczyć szafki, okna lub schody? Czy znasz sposoby na zniechęcenie malucha do odkrywania po raz kolejny co kryje się na dnie szafki z garnkami? Sprawdź najlepsze sposoby i pomysły na to, jak zabezpieczyć dom dla dziecka!

Nie zabraniaj!

Tak, dobrze czytasz! Nie zabraniaj maluchowi otwierać szuflad, szukać skarbów pod szafkami czy stawać nóżkami na kanapie bądź w wannie! To nie ma sensu. Albo skończy się to na notorycznym upominaniu, a końcowo frustracji rodzica („On mnie w ogóle nie słucha!”) i pogorszeniu zachowania dziecka. Albo co sprytniejszy maluch zrozumie, że ze swoimi „zabawami” musi się kryć przed mamą i tatą – a to jest bardzo niebezpieczne!

Ustalcie zasady! Jeśli dziecko uwielbia wyciągać naczynia z szaf przygotuj „bezpieczną szafkę” – czyli taką, z której dziecko może zawsze i wszystko wyciągać. Najlepiej schować tam plastikowe pudełka na żywność lub małe garnuszki. Wyraźnie zaznaczaj, że tylko ta szafka jest dozwolona, a do reszty można zaglądać tylko z rodzicem. Większość maluchów akceptuje tę zasadę. „Zakazany owoc” przestaje być zakazany, więc mniej kusi. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z pohamowaniem otwierania pozostałych szaf i szuflad, najlepiej zabezpieczyć je przed otwieraniem specjalnymi mocowaniami.

Jeśli Twój maluch respektuje zasadę „bezpiecznej szafki” i nie masz potrzeby zabezpieczania pozostałych, pamiętaj o jednym – jeśli przechowujesz jakiekolwiek detergenty, środki piorące czy nawozy do kwiatów, nie możesz polegać tylko na zaufaniu do dziecka. Środki chemiczne zawsze muszą być poza zasięgiem dziecka, a najlepiej dodatkowo zabezpieczone.

Twoje dziecko kocha skakanie? A Tobie zamiera na kilka sekund serce, gdy znów widzisz potomka w niebezpiecznej sytuacji? Dzieci w ten sposób ćwiczą swoje umiejętności ruchowe. Zgodnie z zasadą „nie zabraniaj” (tylko ustal zasady), umówcie się, że skakać po kanapie można tylko za ręce z rodzicami. Nawet małe dzieci to respektują bez marudzenia! Śliska wanna i stawający co rusz maluch, to bardzo niebezpieczna sytuacja… Nigdy nie spuszczaj malucha z oczu i zabezpiecz dno wanny antypoślizgową matą do kąpieli.

Wspinaczki, turlanie i inne sporty ekstremalne

To zaczyna się już przed pierwszym rokiem życia… Maluchy, które nie potrafią nawet samodzielnie wstać, próbują się wspinać… Niesie to ryzyko upadku z większej wysokości. Nigdy nie ufaj przeczuciom, że Twoje dziecko jeszcze czegoś nie potrafi – nie znasz momentu kiedy właśnie będzie ten pierwszy raz! Dlatego odkąd dziecko zaczyna poruszać się po podłodze – nawet raczkując, koniecznie zabezpiecz wszystkie schody. Metalowe lub drewniane bramki skutecznie utrudnią ciekawskiemu szkrabowi wspinaczkę po schodach.

Wielu rodziców popełnia błąd zostawiając maluszka na chwilę na środku dorosłego łóżka – czasem niestety „po fakcie” okazuje się, że niemowlę opanowało sztukę obrotów… Bądź zawsze w pobliżu! A jeśli Twój maluch jest nieco starszy i właśnie zaczyna spać w łóżeczku bez szczebelek, zainstaluj obok zabezpieczającą „ściankę”, która uchroni go przed wypadnięciem.

Jeśli Twoje dziecko potrafi swobodnie przedostać się na przykład z krzesła na stół, a potem z zaciekawieniem oglądać lampę… absolutnie nie możesz zostawić go na dłuższą chwilę bez rodzicielskiego nadzoru. Kojec, jako miejsce do swobodnej zabawy oraz zadbanie o bezpieczeństwo w sytuacji, gdy rodzic nie będzie miał malucha w zasięgu wzroku, to najlepsze rozwiązanie. Pamiętaj, aby nigdy nie dawać maluchowi do zrozumienia, że idzie do kojca „za karę”, dlatego że się np. psoci czy bałagani. Dziecko przestanie lubić to miejsce lub odczuje, że poznawanie otoczenia jest czymś niewłaściwym.

Elektryczność

Poza szafkami i szufladami, dobrze jest zadbać o bezpieczeństwo sprzętów AGD i RTV, które można otwierać. Pralka, piekarnik czy toaleta mogą bardzo zainteresować malucha. Do nietypowych mebli lub sprzętów również można znaleźć specjalne, uniwersalne zabezpieczenia. Nie zapominaj o gniazdkach! Ciekawski maluch na pewno zapragnie włożyć paluszek do dziurek – to naturalna reakcja dziecka! Koniecznie zamknij nieużywane kontakty dzięki specjalnym zabezpieczeniom.

Drzwi i narożniki

Ostre krawędzie mebli dają się we znaki nawet rodzicom – szczególnie gdy w pół-śnie pędzą o 3 w nocy do płaczącego maluszka. O ile rodzice często mają obite piszczele lub uda, o tyle maluchy nabiją sobie guza na główce. Narożniki stołów i innych mebli można zabezpieczyć przyklejanymi, miękkimi nakładkami. A jeśli boisz się o paluszki malca, który uczy się otwierania i zamykania drzwi – zaopatrz się w piankowe stopery, które uniemożliwiają zatrzaśnięcie się drzwi.

Posted by:

Marcin

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related articles

Back to Top